Rubriky | Evropa

Tags | ,

Propuštěný pozorovatel OBSE: „Ukrajinská armáda na nás střílela“

Zveřejněno 09 května 2014 autorem FreePub

Síly loajální Kyjevu střílely na pozorovatele OBSE po propuštění z rukou protivládních aktivistů ve Slovjansku.

Na skupinu se střílelo na cestě do Doněcku, řekl český podplukovník Josef Přerovský v rozhovoru s místními novinami.

Opustili jsme Slovjansk a mířili jsme přímo do Doněcku. Projeli jsme kolem první linie ukrajinských jednotek skládající se z obrněných transportérů, přesunuli jsme se směrem ke Kramatorsku, narazili jsme na další ukrajinské vojenské kontrolní stanoviště, která nás odmítlo pustit dál. Začali na nás pálit,“ řekl Přerovský, který byl mezi vojenskými pozorovateli OBSE, citovala agentura Itar-Tass noviny Právo.

Nějak se nám podařilo dovolat se do Kyjeva, ale nic to nezměnilo. Nakonec jsme museli obejít Kramatorsk a to bylo velmi nebezpečné. Nejvíce zneklidňující bylo, že nám naopak měla ukrajinská armáda pomáhat,“ řekl Přerovský.

Přerovský řekl, že policie v Doněcku byla velmi nápomocná – ti samí lidé, kteří podporovali proti-kyjevské prvky ve Slovjansku. Český pozorovatel líčil, jak byla cesta autobusem vyčištěna pomocí policejního auta jedoucího v čele.

Na otázku, zda se ve skutečnosti odehrála ruská vojenská invaze Přerovský uvedl, že ve Slovjansku neviděl „em>žádné ruské vojenské jednotky“ a dodal, že skupina „nebyla vystavena fyzickému násilí ani odpírání jídla.

Nicméně řekl, že to byla psychicky náročná zkušenost, protože v okolí probíhaly boje.

12. pozorovatelů bylo zajato 25. dubna východoukrajinskými sebeobrannými silami a strávili jen něco málo přes týden v zajetí, protože byli obviněni ze špionáže. Později byl jeden ze zadržených – švédský důstojník trpící cukrovkou – propuštěn.

Když později dorazili do Doněcku, tak plukovník Igor Turansky, který stál v čele ukrajinské vojenské mise OBSE, také dodal, že s nimi bylo zacházeno dobře a nebyly podány žádné stížnosti.

Vladimir Lukin, speciální zástupce na Ukrajině ruského prezidenta Vladimíra Putina, dohlížel na propuštění pozorovatelů. Lukin zdůraznil, že tento krok ze strany sebeobranných sil nebyl výhodný. „Byl to dobrovolný humanitární akt a my jsme za to velmi vděční těm, kteří kontrolují město,“ řekl.

Překlad článku Released military observer: ‘We were shot at by Ukrainian army’
rt.com/news/157108-osce-observers-shot-ukraine/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat