Rubriky | Svět

První velká sluneční erupce roku 2014 [VIDEO]

Zveřejněno 08 ledna 2014 autorem FreePub

Masivní sluneční erupce vybuchla ze Slunce v úterý 7. ledna.

Solar Dynamics Observatory spadající pod NASA zachytila video obrovské sluneční erupce, ukazuje intenzivní výbuch záření z obrovské sluneční oblasti známé jako AR1944.

Tato skupina slunečních skvrn – v současné době viditelná z pohledu ze Země ve středu Slunce – je „jednou z největších slunečních skvrn spatřených za v posledních 10 letech,“ napsala v prohlášení NASA. Tato oblast je stejně široká, jako sedm zeměkoulí.

Úterní velká erupce je třídy X1.2 na stupnici používané ke klasifikaci slunečních bouří. Nastala v 13:32 EST (18:32 GMT) a přišla jen několik hodin po erupci třídy M7.2. Představitelé Space Weather Prediction Center, které spadá pod NOAA, očekávají, že erupce vyvolá geomagnetické bouře na Zemi, když vlna horké sluneční plazmy – známá jako výron koronální hmoty – zasáhne Zemi během několika příštích dní. [Obrázky: Největší sluneční erupce roku 2014]

Toto je první velká erupce v roce 2014 a navazuje na erupce střední úrovně, které proběhly před tou velkou v průběhu dne,“ napsala v prohlášení mluvčí NASA Karen Fox z Goddard Space Flight Center. „Každá erupce pocházela z jiné oblasti ve velké skupině slunečních skvrn, která se v současné době se nachází v centru Slunce.

 

Překlad článku Sun Unleashes 1st Major Solar Flare of 2014 (Video)
www.space.com/24201-sun-unleashes-major-solar-flare-video.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.