Ryby od Fukušimy 124krát překročily radiační limit

Zveřejněno 14 ledna 2014 autorem FreePub

Ryby s radioaktivním cesiem byly uloveny jen kousek od pobřeží prefektury Fukušima.

Vědci nadále posuzují škody způsobené jadernou katastrofou v roce 2011 mořskému potravnímu řetězci.

U jednoho ze vzorků 37 ryb chycených 37 kilometrů od poškozené jaderné elektrárny se našlo 12 400 becquerelů na kilogram (bq/kg) radioaktivního cesia, což je zhruba 124-krát větší hodnota, než hraniční hodnota považována za bezpečnou pro lidskou spotřebu, uvedla japonská agentura Fisheries Research Agency.

Vzorky byly chyceny 17. listopadu při ústí řeky Niidagawa v prefektuře Fukušima. Další dvě ulovené ryby ukázaly radiaci 426 a 197 bq/kg. Zbytek ryb údajně splňoval bezpečnostní limity.

Tento druh ryb je zakázáno lovit v prefekturách Miyagi a Fukušima a prodávat lidem ke konzumaci, protože vědci z agentury Fisheries Research Agency tvrdí, že plánují vyšetřovat zdroj této kontaminace.

Po katastrofě ve Fukušimě Japonsko snížilo limitní hodnoty pro cesium v potravinách z 500 bq/kg na 100 bq/kg, tyto předpisy jsou šestkrát přísnější než normy Evropské unie. Rekordní hodnoty cesia byly zjištěny v loňském roce, kdy u ryb ulovených blízko elektrárny bylo naměřeno 740 000 bq/kg.

Profesor Chris Busby z Evropského výboru pro radiační rizika a člen britského výboru ministerstva zdravotnictví pro zkoumání radiačních rizik (CERRIE) řekl, ee navzdory vysoké úrovni radiace v mořském potravním řetězci je Japonsko stále daleko od přímé hrozby.

Koncentrace radionuklidů, které se dostávají do Tichého oceánu, v době, kdy dorazí k USA, Číně a Jižní Koreji nebudou enormně vysoké,“ řekl Busby pro Hlas Ruska.

Přesto tento vědec varoval, že jaderná kontaminace Japonska by mohla mít za následek dalších 400 až 800 případů rakoviny navíc v příštích padesáti letech.

Již jsme zaznamenali účinky na kojeneckou úmrtnost a rakovinu štítné žlázy v Japonsku,“ řekl Busby. „Takže si myslím, že se to jen zhorší. Myslím, že uvidíme velký vliv na celkový zdravotní stav japonské populace v severním Japonsku. Dojde k poklesu porodnosti a k nárůstu úmrtnosti.

 

Překlad článku Fish testing at 124 times over radiation limit caught off Fukushima
rt.com/news/fukushima-fish-cesium-radiation-548/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat