Rubriky | Evropa

Řecká policie se střetla s demonstranty

Zveřejněno 14 dubna 2014 autorem FreePub

Demonstranti protestovali proti požadavku vlády otevřít obchody v Aténách i v neděli.

V loňském roce řecká vláda uvedla, že by obchodování mělo pokračovat i v některé neděle jako během pracovních dnů. Atény nyní plánují prodloužit obchodování v neděli na celý rok.

Tento krok byl nutným úsporným opatřením trojice řeckých mezinárodních věřitelů – Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.

Zhruba 500 demonstrantů zamezilo v neděli přístupu do obchodů na hlavní ulici v severovýchodní části hlavního města, nesli transparenty s nápisem „Nikdy v neděli.“ Demonstranti také vyzvali lidi, aby nenakupovali.

Protest skončil, když policie použila pepřový sprej a rozehnala dav z ulice. Neobjevily se žádné zprávy o zraněných či poškozených věcech.

Protestující byli proti prodeji v neděli proto, že podle nich tento krok prospívá především velkým podnikům, zatímco poškozuje ty malé rodinné.

Obchodníci tvrdí, že prodej v neděli nepřinesl požadovaný výdělek. Podle Svazu soukromých zaměstnanců většina obchodů, které zavedly obchodování v neděli, nezískaly dostatečné tržby na pokrytí svých základních provozních nákladů.

Navíc oponenti tohoto nařízení říkají, že jsou prodavači a maloobchodní zaměstnanci využíváni jak pracují dlouhé hodiny prakticky bez peněz.

Až 50 procent z půl milionu maloobchodních pracovníků v zemi nedostalo zaplaceno po dobu až 18 měsíců.

Řecko ekonomika se spoléhala na mezinárodní záchranné fondy v hodnotě 240 miliard eur (cca 6,6 bilionů Kč) a na krátkodobé dluhopisy. Výměnou za tuto záchranu vláda zavedla tvrdá úsporná opatření.

Od roku 2010 byly rozpočty zdravotnictví, vzdělávání a místních samospráv seškrtány zhruba o 40 procent, stejně tak mzdy a důchody.

Míra nezaměstnanosti v zemi v současné době dosahuje rekordní úrovně téměř 28 procent.

Řecko, které je v recesi od roku 2008, je v epicentru dluhové krize eurozóny.

Překlad článku Greek police, protesters clash over Sunday trading
www.presstv.ir/detail/2014/04/14/358477/greek-police-clash-with-protesters/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat