Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Ředitel korporace Exxon: Žádný fracking na mém dvorku nebude

Zveřejněno 24 února 2014 autorem FreePub

Generální ředitel společnosti ExxonMobil – největší producent zemního plynu v USA – podal žalob kvůli frakování.

Žaloba se týká vybudování vodojemu připojeného k zařízení na hydraulické štěpení (fracking, frakování) pobliž jeho domu v Texasu, bojí se, že by to mohlo snížit cenu jeho nemovitosti.

CEO Rex Tillerson a jeho žalobci tvrdí, že projekt frakování může způsobit nežádoucí hluk a dopravu spojenou s nákladní dopravou vody z 50 metrů vysoké věže na místo vrtů, uvedl Wall Street Journal

Věž bude poskytovat vodu „pro průzkumníky ropy a zemního plynu pro frakování břidličných formací, což povede k dopravě těžkých nákladních vozů po silnici FM 407, což vytvoří hluk a nebezpečí na silničním provozu,“ uvádí žaloba. Vodojem je vlastněn společností Cross Timbers Water Supply Corporation.

Tillersonovi právníci tvrdí, že hluk, doprava a samotné frakování ho neobtěžují, ale že je zde možnost znehodnocení jeho majetku v hodnotě 5 milionů dolarů v Bartonville v Texasu, to je to, čeho se obává.

Frakování je kontroverzní metoda vstřikování vody, písku a různých chemikálií do vrstev hornin v naději, že se uvolní ropa a zemní plyn hluboko pod zemí. Frakování v jedné jediné studni může obsahovat miliony litrů vody.

Tillerson sám předtím strhal regulace frakování uprostřed rozmachu tohoto typu těžby v USA.

„Tento typ nefunkční regulace brzí americkou ekonomickou obnovu, růst a globální konkurenceschopnost,“ řekl v roce 2012, uvedla agentura Reuters.

V jiném rozhovoru v roce 2012 (s Radou pro zahraniční vztahy) – Tillerson řekl, že produkce zemního plynu byla přepracována novými technologiemi, „takže rizika jsou zvládnutelná.

Přesto popularita frakování ze strany energetických gigantů jako ExxonMobil naráží na odpor napříč USA více na základě hodnoty majetku než na základě hluku.

Frakování vyčerpává zásoby vody v oblastech USA, které trpí chronickým nedostatkem vody, včetně Texasu. Tento typ těžby je také spojován s nárůstem zemětřesení.

 

Částečný překlad článku Exxon CEO: Don’t frack in my backyard
rt.com/usa/exxon-ceo-fracking-lawsuit-180/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat