Referenda, která Západu nevadila aneb Dvojí metr Západu [VIDEO]

Zveřejněno 15 března 2014 autorem FreePub

Západ odsoudil nadcházející referendum na Krymu jako „nelegitimní“ a připravuje sankce proti Rusku.

Nicméně zdánlivě náhodně politika Západu ohledně dalších referend naznačuje dvojí metr v rétorice západních vlád.

Na Krymu se bude v neděli hlasovat, zda zůstat autonomní oblastí na Ukrajině, nebo se spojí s Ruskem. Západní představitelé tvrdili, že je referendum fraška a že ruské síly obsadily region. Moskva nicméně tvrdí, že k žádné takové invazi nedošlo a že referendum představuje právo lidí na Krymu na sebeurčení.

V minulosti Západ nebyl tak proti, když některé země uspořádaly referenda a v některých případech je aktivně podporoval.

Kosovo

Washington byl ohledně Kosova velmi rychlý, uznal nezávislost regionu dva roky před tím, než OSN v roce 2008 označila tento region za legální. Síly NATO zasáhly v roce 1999, provedly masivní bombovou kampaň na cíle v Srbsku a v Kosovu. Human Rights Watch uvedla, že bylo více než 500 civilistů zabito při úderech NATO v bývalé Jugoslávii.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Jižní Súdán

Po dlouhém a krvavém konfliktu se Jižní Súdán oddělil od severu v roce 2011, aby se stala nejmladším státem na světě. Pak americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přivítala tento krok jako historický den a „důkaz neúnavného úsilí lidu Jižního Súdánu o mír.“ Washington od té doby utratil zhruba 600 milionů amerických dolarů na vybudování nového národa, ale zmrazil platby z důvodu eskalace násilí v tomto rodícím se národě.

Falklandy

Vláda Spojeného království provedla referendum v zámořském území jménem Falklandy v roce 2013, aby ověřila, zda se ostrované přejí zůstat britskou kolonií. Navzdory argentinským protestům Západ zasáhl a nezastavil hlasování. Argentina si tyto ostrovy nárokuje, nazývá je Malvíny. V referendu drtivých 98,8 procent populace hlasovalo pro to, aby Falklandy nadále zůstaly britskou kolonií.

Skotsko

Skotská vláda naplánováno referendum na září 2014, občané se vyjádří, zda chtějí nezávislost na Spojeném království. Británie uvedla, že pokud se Skotsko odtrhne, nebude moci používat libru a bude muset znovu požádat o členství v Evropské unii. Skotská vláda se zatím rozhodla, že by v případě nezávislosti odvezla všechny britské jaderné zbraně ze své země.

Katalánsko

Autonomní španělský region Katalánsko oznámil, že se v září bude konat hlasování o tom, zda bude nezávislé ze Španělsku. Madrid odsoudil referendum jako nezákonné a v rozporu se španělskou ústavou, protože zpochybňuje španělskou suverenitu. Ochromující finanční krize ve Španělsku vedla v posledních letech k nárůstu separatistického hnutí v Katalánsku.

Překlad článku ​5 referendums that the West has not taken issue with
rt.com/news/referendums-ukraine-west-relations-782/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat