Rubriky | Svět

Tags |

Roboti se budou učit a propojovat bez lidí

Zveřejněno 17 ledna 2014 autorem FreePub

Internet pro roboty se stává reálným, vědci připravují demo projektu vyvíjeného čtyři roky.

Projekt je založen na cloudu s informacemi, kam je roboti nahrávají a ze kterého si je stahují a učí se tak nové úkoly sami od sebe, zcela nezávisle na lidech.

V roce 2011 se objevilo přirovnání ke Skynetu z filmu Terminátor, když výzkumníci z technologických univerzit v Mnichově, Zaragoze, Stuttgartu a Eindhovenu začali formovat projekt Robo Earth.

Tým 35 lidí vyvinul lékařského robota AMIGO schopného samostatně se učit zvedat objekty a sloužit pacientům upoutaným na lůžku.

Jak vysvětlují na svých webových stránkách – jejich cílem je „obří síť a databázové úložiště, kde mohou roboti sdílet informace a učit se navzájem od sebe o svém chování a prostředí…aby robotické systémy těžily ze zkušeností jiných robotů, to vydláždí cestu pro rychlý pokrok v oblasti poznání a chování strojů a nakonec i pro jemnější a sofistikovanější interakci mezi člověkem a strojem.

Roboti budou dělat všechny tyhle věci skrze infrastrukturu Cloud Robotics, „která zahrnuje vše potřebné pro uzavření smyčky od robota ke cloudu a zpět k robotovi. Databáze Robo Earth ve stylu Internetu ukládá poznatky získané prostřednictvím lidí a robotů ve strojově čitelném formátu.

Tvůrci vysvětlují, že to bude zahrnovat navigační mapy, lokace objektů, znalosti nových úkolů a různá vylepšení, jak manipulovat s okolním prostředím kolem robotů.

Úžasná věc je, že je to zcela open-source, to dává víceúčelové možnosti.

A to není všechno. Očekává se, že se brzy vylepší i roboti pro pomoc v domácnosti. Budou rychleji a levněji produkovány a díky open-source architektuře nebudou vyžadovat nekonečné předělávky.

Zákazníci tak metaforicky řečeno „naučí staré psy novým kouskům.“

Nyní se zdá, že je jen otázka času, než se tato technologie rozšíří i mimo oblast medicíny.

 

Překlad článku ‘Sorry, Dave, I can’t let you do that’: Robots learn, network without humans
rt.com/news/roboearth-robots-learn-network-612/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat