Robot na solární pohon jako nový druh zemědělce

Zveřejněno 16 července 2014 autorem FreePub

Možná časem uvidíme autonomního robota zemědělce, nebo alespoň robota zemědělského dělníka.

Existuje spousta perspektivních zemědělských automatických strojů: máme mechanizované hydroponické dělníky, zemědělské „míče“ s vlastním pohonem, a nyní i roboty na solární pohon, kteří shromažďují údaje, vytrhávají plevel a jednoho dne i sklízí plodiny.

Nový robot se jmenuje Ladybird, jde o produkt výzkumného projektu University of Sydney v hodnotě 1 milion dolarů (cca 20 milionů Kč). Pojmenovaný je tak proto, že se trochu podobá mechanické berušce*, která je pokryta obloukem fotovoltaických článků a je navržen tak, aby monitoroval a pomáhal kultivovat zeleninu. Je laserem naváděný a řídí se sám – jeho hlavním posláním je shromažďování údajů o farmě, přes kterou se neúnavně prohání.

* „ladybird“ je anglický výraz pro berušku – pozn. překladatele

Beruška má solární pohon. Má řadu senzorů pro detekci růstu zeleniny a škůdců, rostlin či zvířat,“ píše v prohlášení profesor Salah Sukkarieh, jeden z hlavních vývojářů tohoto robota.[1]Má také robotické rameno pro odstraňování plevele, stejně tak i potenciál pro autonomní sklizně.

Sukkarieh byl oceněn cenou „Výzkumník roku“ od australského zeleninového průmyslu. Ve dnech s antiutopickým výhledem do budoucna, kdy změna klimatu a méně dešťových srážky vytvoří regiony se suchem, budou zemědělci potřebovat veškerou pomoc, kterou můžou dostat, aby získali co největší produktivitu.

Austrálie se potýká s pravidelnými suchy a velkým teplem, jako tomu bylo v letošním roce. University of Sydney vysvětluje, že „automatizace procesů na farmě je připravena hrát rozhodující roli při minimalizaci vstupů a maximalizaci výstupů budoucího zemědělství. Automatizace může pomoci zvýšit efektivitu a výnos tím, že mnoho manuálních úkolů zemědělství provede speciálně navržené zemědělské robotické zařízení.

Robot Beruška úspěšně dokončil třídenní test na farmě v Austrálii, která pěstuje špenát, cibuli a červenou řepu.

Robot byl schopen plně autonomně jezdit po řádcích z jednoho řádku na další, zatímco pomocí senzorů sbíral data,“ řekl Sukkarieh. „Senzory zahrnují lasery, kamery a hyper spektrální kamery.“ Na rozdíl od svých robot zemědělský dělník bratří, Beruška je snad nejvíce jednotka připravena převzít širokou škálu důležitých zemědělských úkolů, od trhat plevel na sledování zdravotního stavu plodin skutečně sklizni produktu.

Zdroje
[1]: The University of Sydney – Ladybird developer awarded researcher of the year

Částečný překlad článku Solar-Powered Robot Farmers Are Almost Ready to Start Working the Land
motherboard.vice.com/read/solar-powered-robot-farmhand-automatically-detects-pests-and-picks-weeds

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat