Jedna země, mnoho válek. Studie odhaluje rozpory v syrské opozici.
Studie zkoumala více než 1,7 milionu tweetů o syrského konfliktu a ukazuje, že nepřátelství není mezi oběma stranami, ale mezi mnoha frakcemi – každá má vlastní agendu a ideály.
Derek O’Callaghan z University College Dublin vedl mezinárodní tým vědců, kteří studovali více než 600 z nejoblíbenějších účtů píšísích o válce na Twitteru a více než 14 000 kanálů na YouTube.
Autoři studie uvedli, že očekávali, že najdou dvě strany zapojené do konfliktu, každá stále více radikálnější od počátku sledovaného období v roce 2011. Řekli, že očekávali paralelu mezi oběma stranami ve stylu republikánů a demokratů v USA, případně ve stylu islamistů a sekularistů v Egyptě.
Místo toho našli „spletité“ obrazy z čtyř odlišných skupin, z nichž každá z nich ve své bublině sdílí odkazy, příspěvky a obrázky, které byly shodné se jejich vlastní verzí války.
- V Sýrii bojují tisíce Čečenců a Saúdů
- Krize v Sýrii si vyžádala přes 136 000 životů [VIDEO]
- Syrští křesťanští vůdci: Přestaňte podporovat militanty [VIDEO]
Dvě skupiny s největší přítomností na sociálních médií byly mírná opozice a radikální islamisté, následuje mnohem menším výkonem z účtů, které popisují válku z pohledu kurdské menšiny. Čtvrtá nejaktivnější skupina, avšak nejmenší co do počtu, líčí pohled na válku z pohledu vlády.
Kontrast mezi přidávaným obsahem těchto skupinam je zajímavý.
Autoři popisovali islamistické kanály s tím, že „fotografie tweetované na těchto účtech zahrnují mnoho zbraní a útoků, i makrosnímky „mučedníků“ a malý počet jednotlivc, kteří v ruce drželi uťaté lidské hlavy.“
Drtivá většina příspěvků v této skupině byla v arabštině a byla sledována místním nebo regionálním publikem.
Většina tweetů umírněné opozice byla v angličtině, jejichž cílem bylo celosvětové publikum s úmyslem zvýšit mezinárodní pozornost vůči tomuto konfliktu. Tito uživatelé „se zdají být členové syrské diaspory, ale nikoliv v Sýrii, ale jinde na Blízkém východě (např. Jordánsko, Libanon, Turecko, Spojené arabské emiráty), nebo v USA, nebo v Evropě.“
Například populární džihádistické účty na sociálních médiích neuveřejňovali žádná videa s odkazem na srpnové plynové útoky v Damašku, zatímco účty mezinárodně smýšlející umírněné opozice nahrály 440 videí do 24 hodin poté, co k útoku došlo.
- Syrští Kurdové vyhlásili autonomii
- Assad: Sýrie chrání lidi všech vyznání před militanty [VIDEO]
- Sýrie podepsala dohodu s Ruskem o průzkumu ropy a zemního plynu
Syrské účty na síti (652 uzlů, 3260 hran). Čtyři hlavní kategorie: džihád (zlatá barva, vpravo), kurdská (červená, nahoře), pro-Assadovské účty (fialová, vlevo) a sekulární / umírněná opozice (modrá, uprostřed). Černé uzly jsou členové různých komunit. Vizualizace byla provedena s pomocí OpenOrd v Gephi.
Překlad článku One country, many wars: Social media study exposes divisions among Syrian opposition
rt.com/news/syria-war-social-media-308/