Ruské jaderné bombardéry zachyceny u pobřeží Kalifornie

Zveřejněno 15 června 2014 autorem FreePub

Ruské jaderné bombardéry vyvolaly poplach amerického NORADu.

Mluvčí Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) tento týden potvrdil, že flotila ruských bombardérů spustila alarmy ve Spojených státech poté, co letěly v okruhu 80 km od kalifornského pobřeží Tichého oceánu.

Námořní kapitán Jeff Davis, mluvčí NORADu, řekl pro reportéra Washington Free Beacon jménem Bill Gertz, že se dvojice ruských bombardérů Tu-95 Bear H přiblížila ke vzdušnému prostoru USA během nácviku bombardování, celkem čtyři letadla prováděla nácvik bombardování poblíž Aljašky.[1] Podle neziskové organizace Nuclear Threat Initiative má Rusko 29 kusů bombardérů Tu-95 Bear H6 a 30 kusů Tu-95 MS16 Bear H6, které jsou vybaveny tak, aby mohly používat jak konvenční, tak jaderné zbraně.[2]

David pro Beacon uvedl, že incidentu došlo v pondělí 9. června odpoledne a byl ihned zaznamenán radarovými systémy, které monitorují americké zóny protivzdušné obrany. Radar zachytil všechny čtyři bombardéry a americké letectvo použilo dvě stíhačky F-22, které byly mobilizovány, aby tyto bombardéry zachytily.

Po sledování bombardérů, když letěly směrem na východ, se dva z nich otočily a zamířily na západ směrem k ruskému Dálnému východu,“ napsal Gertz. „Zbývající dva bombardéry letěly na jihovýchod a kolem 21:30 vletěly do americké severní protivzdušné obrany u pobřeží Kalifornie.

Tyto dvě letadla se dostala 80 kilometrů od pobřeží, než se otočila. Podle Davise piloti „jednali profesionálně“ a jejich chování bylo na úrovni „ničeho neobvyklého“ co se týče cvičných letů s dlouhým doletem, které Rusko typicky podniká během letních měsíců. Ve skutečnosti v posledních týdnech ruské bombardéry Tu-95 oblétávaly vzdušný prostor Velké Británie a dostaly se blízko k majetku USA na Guamu a v Kalifornii, uvedl minulý měsíc The Aviationist.[3] V březnu ruský deník Nezavisimaya Gazeta uvedl, že ruské Strategické raketové síly spustily třídenní cvičení s cílem ujistit se o dostatečné připravenosti provést jaderný útok.

Usuzujeme, že to byla část cvičení,“ dodal David k pondělnímu incidentu. „A nevletěly do našeho teritoriálního vzdušného prostoru.

I přes své stáří napsal David Cenciotti pro The Aviationist, že Tu-95 „stále představují významnou strategickou zbraň v Putinově arzenálu.

Začátkem tohoto týdne se ruská vojenská cvičení zintenzivnila, když ruská armáda spustila cvičení v Baltském moři, ministerstvo obrany uvedlo, že jde o reakci na nedávná cvičení ve východní Evropě ze strany sil NATO. Státy NATO tam v současné době udržují svou přítomnost, zatímco napětí podél ukrajinsko-ruské hranice zůstává vysoké.

Americké ministerstvo zahraničí minulý rok uvedlo, že Rusko může mít arzenál 1400 jaderných strategických hlavic pro operační nasazení a 894 odpalovacích zařízení – jak rozmístěných, tak nerozmístěných.[4]

Zdroje
[1]: The Washington Free Beacon – Russian Bombers Fly Within 50 Miles of California Coast
[2]: Nuclear Threat Initiative – Russia | Country Profiles | NTI
[3]: The Aviationist – Russian Tu-95 Bomber Launches Six Cruise Missiles during Exercise
[4]: Americké ministerstvo zahraničí – New START Treaty Aggregate Numbers of Strategic Offensive Arms

Překlad článku Russian nuclear-capable bombers intercepted off California coast
rt.com/usa/165588-russia-nuclear-bombers-california/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat