Rubriky | Evropa

Tags | ,

Pohyb ruských obrněných vozidel na Krymu je plně v souladu s dohodami

Zveřejněno 28 února 2014 autorem FreePub

Moskva uvedla, že pohyb těchto transportérů je v souladu s dohodami mezi Ukrajinou a Ruskem.

Rusko poslalo poznámku týkající se manévrů ruských obrněných transportérů ministerskému poradci na ukrajinském velvyslanectví v Moskvě, Ruslanu Nimchinskymu, uvedlo v pátek ruské ministerstvo zahraničí.

Ve čtvrtek byl ruský diplomatický zástupce v Kyjevě Andrey Vorobyev povolán k ukrajinskému ministrovi zahraničí a dostal dvě diplomatické nóty – jednu o nejnovějších událostech na Ukrajině a jednu s žádostí o to, aby se jednotky ruské černomořské flotily zdržely pohybu mimo místa svého nasazení.

„Ruské ministerstvo odpovědělo ukrajinské straně ohledně pohybu obrněných vozidel černomořské flotily na Krymu s tím, že je způsoben zajištěním nezbytné bezpečnosti pro oblasti nasazení černomořské flotily na ukrajinském území, což se děje plně v souladu se základními rusko-ukrajinskými dohodami ohledně černomořské flotily,“ uvádí se v prohlášení publikovaném na webu ruského ministerstva zahraničí.

Mezitím tisková služba ruské černomořské flotily odmítla zprávy o tom, že ruští vojáci blokují letiště Belbek v blízkosti přístavu Sevastopol na Krymu.

Žádné jednotky černomořské flotily nebyly nasazeny v oblasti letiště Belbek, ani se nijak neúčastnili blokády tohoto letiště,“ uvádí v prohlášení tisková služba této flotily.

Komentář přišel po zprávách v některých médiích, že letiště bylo hlídáno skupinou neidentifikovaných ozbrojených jedinců. Tvrdilo se, že to byli ruští vojáci, aby zabránili příchodů některých militantů.

V pátek večer komanda krymské sebeobrany zaútočily na mezinárodní letiště v krymském městě Simferopol, hledala vojáka ukrajinských výsadkových jednotek. Zjistili, že uvnitř nebyl žádný vojenský personál, ale stále hlídkují na zemi okolo letiště. Ochranka letiště uvedla, že komanda pomáhají zajistit bezpečnost na letišti.

Moskva: Události na Krymu jsou výsledek vnitřní politiky Ukrajiny

Rusko tvrdí, že poslední vývoj na Krymu je důsledkem vnitřních politických procesů na Ukrajině.

Ruská strana se domnívá, že akce autonomní republiky Krym jsou následkem nedávných vnitřních politických procesů na Ukrajině a v této souvislosti nevidí nutnost udržovat naléhavé bilaterální konzultace, které byly navrhovány z ukrajinské strany,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí po setkání s Ruslanem Nimchinskym.

V pátek se ruští diplomaté setkali v Moskvě s Nimchinskym a podali mu odpověď. Předtím Kyjev navrhl uspořádat naléhavé dvoustranné konzultace o událostech na Krymu – na základě Dohody o přátelství, spolupráci a partnerství, která byla podepsána v roce 1997.

 

Překlad článku Movement of Russian armored vehicles in Crimea fully complies with agreements – Foreign Ministry
rt.com/news/russian-vehicles-crimea-comply-agreements-227/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat