Rubriky | Evropa

Tags |

Rusko bude snímat otisky prstů všem příchozím cizincům

Zveřejněno 28 listopadu 2014 autorem FreePub

Nové nařízení podepsal ruský prezident Vladimir Putin.

Rusko začne s biometrickou registrací všech cizích státních příslušníků a osob bez státní příslušnosti, kteří dostanou vstupní víza podle nového prezidentského nařízení, který podepsal prezident Putin.

Dokument uveřejněný na oficiální vládní webové stránce říká, že od 10. prosince by všem lidem, kteří cestují do Ruska na vízum, měly být sejmuty otisky prstů.[1][2] Úlohu bude provádět ministerstvo zahraničí a Federální bezpečnostní služba.

Otisky prstů zvýší efektivitu vymáhání práva, včetně prevence nelegální migrace a blokování podezřelých z terorismu ve vstupu do země. Ruští diplomaté jsou instruováni informovat cizí země o těchto nových pravidlech do 5. prosince.

Nařízení prezidenta zůstane v platnosti, dokud nevstoupí v platnost odpovídající dodatky federálních zákonů.

Návrh byl předložen ministerstvem zahraničí v reakci na plánované zavedení všeobecného snímání otisků prstů Rusů vstupujících do EU v roce 2015.

V červenci letošního roku zákonodárci z levicové strany Spravedlivé Rusko navrhli doplnit Federální zákon o právním postavení cizinců v Ruské federaci o paragraf povinného fotografování a snímání otisků prstů cizincům, když překročí ruské hranice.

Sponzoři návrhu zákona řekli, že pomůže k větší bezpečnost ruských občanů a hostů, a také pomůže ministerstvu vnitra v identifikaci osob a předcházení a řešení trestné činnosti. Dalším přínosem je prevence před lidmi, kteří mají zakázaný vstup na území Ruska, a překračují hranice s použitím falešných dokladů nebo jiných osobních údajů.

Před několika lety šéf ruského nejvyššího federálního donucovacího orgánu – Vyšetřovací výbor – navrhl podobný nápad, ale nebyl realizován, protože potřebné vybavení na všech hraničních přechodech se ukázalo být příliš drahé.

Podle poslední zprávy Federální migrační služby navštívilo v roce 2013 Rusko více než 17 milionů cizinců. Ve stejném roce bylo zhruba 2,5 milionu cizinců chyceno při porušení vízového režimu a 190 000 bylo deportováno a se zákazem znovu vstoupit do Ruska.

Zdroje
[1]: Kreml – Amendments to law on legal status of foreign citizens
[2]: Kreml – Внесены изменения в закон о правовом положении иностранных граждан

Překlad článku Putin orders fingerprinting of all foreigners arriving in Russia
rt.com/politics/208615-foreigners-biometric-fingerprinting-russian/

Komentáře
 • Vložit komentář

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • Asie 2.12.2014 at 0.08

  otisky se davaji i do Thajska, v SAE zase sken oci.

 • Tal 29.11.2014 at 22.30

  Jojo, země svobody! ?D
  Jenom se potřebují na co vymluvit, že třeba je to „proti Západu“, nebo jako „reakce na sankce“ a podobně. Vždycky všichni státisti na celém světě jdou ale především proti obyčejným lidem.

  • hasal 1.12.2014 at 18.50

   Jel jsi teď do USA ? Asi ne ,jinak bys byl ticho !!

  • janovo 5.12.2014 at 17.17

   re:
   Tatare, to se děje v cca 60 zemích světa už hezkou řádku let, co tu blekotáš o demokracii :) máš pas? máš hovno jinak bys věděl že i u nás je to již běžná věc.

 • […] Rusko bude snímat otisky prstů všem příchozím cizincům […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat