Rubriky | Ameriky, Evropa

Tags | , ,

Rusko bude těžit z amerických sankcí

Zveřejněno 01 května 2014 autorem FreePub

Americký ekonom říká, že sankce USA proti Rusku jsou jen „bezdůvodnou propagandou.

Podle Paula Craig Robertse sankce pouze povzbudí Moskvu, aby se stáhla z „vykořisťujícího systému Washingtonu.

V pondělí Bílý dům oznámil nové sankce proti sedmi ruským úředníkům a 17 společnostem napojených na „vnitřní kruh“ ruského prezidenta Vladimira Putina.[1] Spojené státy již uložily sankce na řadu dalších ruských úředníků a ruskou banku Rossiya, ale všechny tyto sankce byly zaměřeny na určité jednotlivce a podniky, nebyly zaměřeny na ruskou ekonomiku.

Nicméně americký prezident Barack Obama pohrozil Moskvě, že by USA mohly uvalit sankce na klíčová odvětví ruské ekonomiky – jako jsou finanční služby, energetika, metalurgie a těžba, strojírenství a zbrojní průmysl.

[Americké] sankce nejsou nic jiného než bezdůvodná propaganda. Hlavním účinkem bude podpora ruské vlády, aby se stáhla ze systému plateb založený na dolaru, který umožňuje sankce,“ uvedl v pondělí v e-mailu pro PressTV ekonom Paul Craig Roberts.

Je mi záhadou, proč se země jako Rusko a Čína účastní platebního systému dolaru, protože takový systém je prostředkem amerického finančního a politického imperialismu. Žádná země, která funguje v rámci platebního systému Washingtonu, nemůže mít nezávislou politiku,“ dodal Roberts, který byl náměstkem ministra financí během presidentství Ronalda Reagana.

Označil sankce Obamovy administrativy jako „hloupé“ a řekl: „Rusko bude těžit ze sankcí, protože sankce podpoří a urychlí stažení Ruska z vykořisťujícího systému Washingtonu, a země BRICS budou pravděpodobně následovat. Jakmile přestanou používat důležité země americký dolar jako rezervní měnu a jako prostředek mezinárodních plateb, bude klesat imperiální moc Washingtonu.

Země BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika – jsou rychle rostoucí ekonomiky s významným vlivem na regionální a globální záležitosti.

Rusko slíbilo „bolestivé“ reakce na sankce USA s tím, že Washington „úplně ztratil kontakt s realitou a vede věci směrem k eskalaci“ nedávné krize na Ukrajině.

Napětí mezi západními mocnostmi a Moskvou se zvýšilo poté, co Krym vyhlásil nezávislost na Ukrajině a oficiálně požádal, aby se stal součástí Ruské federace po referendu z 16. března, při kterém se téměř 97 procent voličů na Krymu rozhodlo vrátit se k Rusku.

Mezitím ukrajinští představitelé nařídili vojenskou ofenzívu proti pro-ruským demonstrantům, kteří obsadili vládní budovy v několika městech na východě země.

Spojené státy nepřijaly výsledky referenda na Krymu a obvinily Rusko z „nezákonného zásahu na Ukrajině a provokativních činů, které narušují ukrajinskou demokracii.

Obamův režim i nadále předstírá, že je několik ruských jednotlivců a společností odpovědných za návrat Krymu k Rusku. Nicméně důkazy jsou zcela jasné, totiž že návrat Krymu k Rusku byl výsledek krymského lidu, který překvapivě v 97% případů hlasoval pro návrat k Rusku, od kterého Chruščov oddělil svůj rodný Krym v 50. letech minulého století,“ uvedl Roberts.

Zdroje
[1]: Bílý dům: Statement by the Press Secretary on Ukraine

Foto: Americký ministr zahraničí John Kerry (vlevo) a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo).

Překlad článku Russia will benefit from US sanctions: Paul Craig Roberts
www.presstv.ir/detail/2014/04/28/360455/russia-will-benefit-from-us-sanctions/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat