Rubriky | Evropa

Tags | ,

Rusko odložilo o tři roky pěstování GMO

Zveřejněno 01 května 2014 autorem FreePub

Rusko odložilo certifikování GMO semen o tři roky kvůli zpoždění při vytváření potřebné infrastruktury.

Informaci sdělil poslancům premiér Dmitrij Medveděv. Předtím se očekávalo, že Rusko umožní setí GMO semen od června letošního roku.

Zpoždění přichází uprostřed všeobecné skeptické nálady vůči GMO, kterou ruská vláda nedávno přijala. Země může dokonce zakázat pěstování a dovoz geneticky modifikovaných potravin.

V loňském roce vláda dovolila pěstování geneticky modifikovaných semen od července 2014 jako součást přistoupení Ruska ke Světové obchodní organizaci. Nyní se termín bude muset změnit, řekl Medveděv ruským poslancům.

Usnesení vlády bude změněno. Ne proto, že by bylo špatné, ale proto, že lhůta v něm stanovená je příliš optimistická,“ řekl a vysvětlil, že v současné době není v Rusku k dispozici dostatek laboratoří k uspokojení poptávky po certifikaci.

Ale i v případě, že certifikace začne za tři roky nebo po nějaké době, neznamená to, že budeme povolovat používání geneticky modifikovaného materiálu,“ řekl Medveděv.

Dodal, že bude i nadále zapotřebí laboratoří a celého systému certifikace s tím, že i při přísné regulaci prodeje geneticky modifikovaného osiva si některá z nich najdou cestu do Ruska.

Problém je v tom, že GM materiál je už všude,“ řekl Medveděv. „Musíme vědět, kde a jak se to používá. Úkolem laboratoří bude to zjišťovat. To je to, do čeho máme v plánu investovat.

GMO „může být absolutní zlo, nebo nepředstavovat skutečný problém,“ dodal. „Musíme zjistit, co se stane v příštích několika letech. Rusko se může uživit bez geneticky modifikovaných produktů.

Medveděv zopakoval svůj postoj vyjádřený v dubnu, kdy řekl, že Rusko nebude dovážet geneticky modifikované potraviny z jiných zemí.

Nemáme za cíl vyvíjet geneticky modifikované produkty zde nebo je dovážet. Můžeme se nakrmit sami s normální, běžnými a geneticky nemodifikovanými produkty. Pokud chtějí Američané jíst takové výrobky, ať je jí. My je nepotřebujeme; máme dostatek prostoru a příležitostí pro produkci ekologických potravin,“ tehdy řekl.

Geneticky modifikované plodiny jsou vyráběny v laboratoři, obvykle jsou rezistentní vůči určitým škůdcům a chorobám nebo odolávají pesticidům. Ale jejich využití je i nadále kontroverzním tématem, mnozí lidé jsou znepokojeni potenciálním škodlivým vlivem GM potravin na lidské zdraví.

Objevují se také vědecky potvrzené problémy s GM plodinami ohledně biologické rozmanitosti a vzniku škodlivých organismů, které si vyvinuly ochranu vůči obraně geneticky modifikovaných plodin. V delším časovém horizontu, se může pěstování geneticky modifikovaných semen ukázat jako pro zemědělce méně finančně výnosné, než jak tvrdí biotechnologické společnosti a můžou mít nežádoucí účinky na životní prostředí.

Překlad článku Russia postpones planting of GMOs by 3 years
rt.com/news/154032-russia-gmo-food-ban/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat