Rusko zakázalo vstup 130 radioaktivním autům z Japonska

Zveřejněno 07 ledna 2014 autorem FreePub

Více než 130 ojetým vozům z Japonska byl v loňském roce odepřen přístup do Ruska.

Upozornila na to ruská organizace Rospotrebnadzor (Federální služba pro dohled na ochranu práv spotřebitelů a dobrých životních podmínek), zůstává znepokojena úniky radioaktivní vody z japonské poničené jaderné elektrárny Fukušima.

Striktní kontrola všech nákladů z Japonska bude pokračovat i v roce 2014, uvedla Rospotrebnadzor na svých internetových stránkách.

V roce 2013 Rusko odmítlo 165 dodávek kontaminovaného zboží. Šlo hlavně o ojetá auta (132 kusů) a náhradní díly pro vozidla (33 kusů),“ uvádí v prohlášení.

Dodávky ryb pocházejících z Japonska a které byly uloveny v Tichém oceánů jsou také sledovány, uvedla agentura.

Zvláštní pozornost je věnována na ruském Dálném východě, kde je více rozšířena kontrola ryb kvůli ozáření, včetně distribučních řetězců,“ uvedla agentura Rospotrebnadzor.

Dodávky japonských ryb do Ruska jsou v současné době povoleny na základě zvláštního prohlášení, které potvrzuje přítomnost radioaktivních látek ve výrobku v rámci bezpečnostních limitů stanovených celní unií Ruska, Běloruska a Kazachstánu.

Kontrola neodhalila žádnou rybu nebo potravinářský výrobek, který by nesplnil hygienické předpisy o ukazatelích radioaktivity, uvedla agentura.

Jaderná elektrárna ve Fukušimě byla v březnu 2011 zasažena zemětřesením a následně tsunami, což vedlo k největší jaderné katastrofě od Černobylu.

Únik radioaktivní vody je velkou hrozbou pro obyvatelstvo a životní prostředí Japonska a sousedních států. Elektrárna se nachází pouhých 250 kilometrů od japonského hlavního města Tokio.

 

Překlad článku 130 ‘radioactive’ Japanese cars banned from entering Russia
rt.com/news/japan-russia-fukushima-cars-201/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat