Rubriky | Ameriky, Evropa

Rusko vyhrožuje odstoupením od smlouvy START

Zveřejněno 04 února 2014 autorem FreePub

Rusko zvažuje tento krok kvůli nasazení amerických torpédoborců se systémem AEGIS u Španělska.

Spojené státy nasadily torpédoborec protiraketové obrany u Španělska na podporu protiraketového štítu NATO v Evropě. Tento krok, údajně zaměřen na omezení íránské hrozby, vyvolal diskuze o možném odstoupení Ruska z jaderné smlouvy START.

Nasazení torpédoborce USS Donald Cook, který je vybaven bojovým systémem AEGIS, bylo oznámeno v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem.

Důležitá pozice je vylepšení evropské protiraketové obrany v reakci na hrozbu balistických raket Íránu,“ řekl Hagel s tím, že jsou Spojené státy odhodlány „nasadit protiraketovou strukturu“ jako součást 3. fáze European Phased Adaptive Approach (EPAA).

Hagel také řekl, že v průběhu příštích dvou let se k úsilí o ochranu zemí NATO připojí další tři protiraketové systémy AEGIS na evropském kontinentu.

I přes fiskální omezení rozpočet, který uvolníme příští měsíc, plně ochrání naše investice v evropské protiraketové obraně,“ řekl Hagel.

Existují některé schopnosti, do kterých budou i nadále Spojené státy investovat,“ řekl Hagel na konferenci v Mnichově. „Budeme i nadále celosvětovou jedničkou v tomto druhů schopností.

Ve svém projevu v Mnichově Hagel také zmínil, že Čína a Rusko „rychle modernizují své armády a globální obranný průmysl, jde o výzvu pro náš technologický náskok a pro obranná partnerství po celém světě.

USS Donald Cook se stane prvním ze čtyř částí protiraketové obrany (BMD) na lodích v Evropě. Připojí se k torpédoborci Ross během několika měsíců, zatímco Carney a Porter doplují do Evropských vod v roce 2015.

Americké námořnictvo odhaduje, že přesune vojenský personál o velikosti 1239 lidí do španělského přístavu Rota jako součást plánu EPAA. Tento krok bude stát 92 milionů dolarů a dalších 100 milionů dolarů bude každoročně stát údržba těchto lodí ve Španělsku.

Obamova administrativa prohlašuje, že nasazení těchto lodí bude sloužit k ochraně amerických spojenců v Evropě před raketovými hrozbami Íránu a Severní Koreje.

 

Foto: Torpédoborec USS Donald Cook (DDG-75)

Překlad článku Russia threatens to quit START as US deploys Aegis destroyer to Spain
rt.com/news/destroyer-us-poland-start-treaty-530/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat