Rusko zakázalo zemědělské produkty z EU, USA, Austrálie, Norska a Kanady

Zveřejněno 08 srpna 2014 autorem FreePub

Ruský premiér podepsal dekret o zákazu dovozu zemědělských produktů z některých zemí.

Zákaz se týká hovězího, vepřového, drůbežího a rybího masa, sýrů, mléka, zeleniny a ovoce a bude trvat jeden rok počínaje 7. srpnem 2014.

Zde je úplný seznam zakázaných produktů:
government.ru/media/files/41d4f8e16a0f70d2537c.pdf

Premiér Medveděv rovněž uvedl, že Rusko zastavilo tranzitní lety ukrajinských aerolinií do zemí, jako jsou Gruzie, Ázerbájdžán, Arménie a Turecko, s tím, že zvažuje zákaz tranzitních letů evropských a amerických leteckých společností do asijsko-tichomořského regionu.

Sankce Západu jsou „slepou uličkou,“ ale Rusko bylo nuceno reagovat na opatření západních zemí, dodal premiér Medveděv. Nebude však omezen dovoz alkoholu z EU a USA.

Mluvíme vlastně o embargu na dovoz celých kategorií výrobků ze zemí, které zavedly sankce proti ruským organizacím či jednotlivcům,“ řekl Medveděv.

Dmitrij Medveděv pověřil Federální celní službu (FCS), aby dohlédla na to, že zakázané produkty nepřekročí ruské hranice.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Ruský premiér také varoval před možnými pokusy využít sankce ke zvýšení cen.

Chtěl bych upozornit, že pokusy o zisky z cenových spekulací v této situaci budou tvrdě zastaveny,“ řekl Medveděv.

Ruský premiér dodal, že má Moskva stále mnoho zahraničních partnerů, kteří nebyli dáni na seznam odvetných sankcí.

Ruský zemědělský dozor Rosselkhoznadzor oznámil plány na zvýšení dovozu z Chile, které by mohly zahrnovat zeleninu, ovoce, ryby, korýše, maso a mléko.

Dovoz ryb, který v loňském roce dosáhl 53 000 tun, může vzrůst dvakrát až třikrát. Dovoz korýšů se může zvýšit z 3000 tun na 15 až 20 000 tun,“ uvedl ve svém prohlášení Rosselkhoznadzor.[1]

Medveděv řekl, že upřímné doufá, že „ekonomický pragmatismus našich partnerů převáží nad špatnými politickými rozhodnutími a budou přemýšlet před tím, než se pokusí strašit Rusko a ukládat na něj sankce. A vzájemný obchod a ekonomické partnerství bude obnoveno na úroveň předtím. Budeme rádi, pokud se tak stane.

V roce 2013 Rusko dovezlo maso a masné výrobky v celkové hodnotě 6,7 miliard dolarů (cca 139 miliard Kč). Největší dovozci pochází z nyní zakázaných zemí jako Dánsko (6,6%), Německo (6,4%), USA (5,3%) a Kanada (3,8%).

Jedinečná příležitost pro ruské zemědělství

Medveděv věří, že jednoleté embargo, které ukládá Rusko, posílí domácí zemědělství. Uznal, že ruští zemědělci mají před sebou dlouhou cestu, ale řekl, že je to jedinečná příležitost pro rozvoj zařízení pro náhradu dovozu.

Zaostáváme pouze v produkci určitých druhů masa a mléka. Musíme to dohnat a naši zemědělci jsou připraveni tak učinit a to zejména pokud jim pomůžeme.

Díky zákazu by ruská domácí produkce zemědělských výrobků mohla stoupnout o zhruba 10,8 miliard dolarů (cca 224 miliard Kč) v následujících 18 měsících, uvedl ruský ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov agentuře ITAR-TASS.

Guvernér kraje Krasnodar Alexander Tkačev rychle reagoval na tuto zprávu s tím, že zemědělci v kraji využijí šance nahradit dovážené zboží vlastní produkcí.

Mluvil jsem s vedoucími zemědělských podniků co se týče prezidentského dekretu o zákazu dovozu západních zemědělských produktů,“ řekl Tkačev, jak uvedla agentura ITAR-TASS. „Nálada je celkově optimistická. Krasnodarští zemědělci obdrželi silný podnět k využití všech svých možností.

Krasnodarský kraj je již v Rusku velkým zemědělským hráčem. Region je třetím největším ruským producentem masa a vajec a čtvrtým největším producentem mléka.

Astrachaňský region na jihu Ruska také uvedl, že je připraven zvýšit zemědělskou produkci v příštím roce o 20 až 25 procent.

Je tu reálná možnost, že všechno zboží nízké kvality, které bylo dováženo, se již znovu na ruském trhu neobjeví. Zemědělství v zemi nyní dostává historickou příležitost pro průlom, pro zvýšenou produkci, pro různé druhy zboží a pro zlepšení technologie zpracování,“ řekl agentuře ITAR-TASS guvernér regionu Alexander Žilkin.

Zákaz určitého dovozu ze Západu poskytne Rusku „historické příležitosti“ pro vzdálenější oblasti v pohoří Ural a na Dálném východě.

Rusko je nejbohatší země na světě a má jedinečné mořské zdroje, které jsou bohužel do zahraničí. Nicméně poptávka po těchto produktech je na mezinárodních trzích velmi vysoká,“ uvedla Irina Jarovaja, členka ruské Dumy z Kamčatky.

Nové pravidlo pomůže Rusku rozvíjet své zemědělské odvětví a usnadní ruským zemědělcům umístění svých produktů na ruský trh, uvedl Igor Rudensky, vedoucí výboru Dumy pro hospodářskou politiku, inovace a podnikání.

Zdroje
[1]: Россельхознадзор – О рабочей встрече руководителя Россельхознадзора Сергея Данкверта с послом Чили Хуаном Эдуардо Эгигуреном

Překlad článku Russia bans agricultural products from EU, USA, Australia, Norway, Canada
rt.com/business/178636-russia-bans-products-medvedev/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat