Rubriky | Ameriky

San Francisco zakázalo prodej vody v plastových lahvích

Zveřejněno 02 května 2014 autorem FreePub

Článek ze 4. března 2014, o kterém český mainstream neinformoval.

San Francisco zahájilo omezování prodeje plastových lahví, jde o první takovou akci ve velkém americkém městě, jedná se o poslední akci z celé řady kroků k omezení tvorby odpadu, mezi které patří také zákaz plastových tašek v obchodech.

Dozorčí rada hlasovala jednomyslně pro zahájení vyřazování z prodeje a distribuce vody v jednorázových plastových lahvích na území města nebo na pronajatých pozemcích. Zákaz začne platit na podzim.

Plastové lahve s vodou způsobují obrovské náklady na životní prostředí,“ řekl David Chiu, který zavedl opatření. „Typické plastové lahvi s vodou trvá až 1000 let, než se biologicky rozloží.

Řada měst v Kalifornii a dalších státech, včetně okresu Maui a řady havajských obcí, postavila mimo zákon prodej plastových tašek v obchodech s potravinami, a nedávno představený zákon zavede tento zákaz pro celý stát.

San Francisco se zdá být první, kdo se pokouší nasměrovat spotřebitele směrem od používání jednorázových lahví s vodou, podle ekologů plní skládky a dostávají se do moře jako odpad, stejně tak je to s plastovými taškami v obchodech.

Chiu, který navrhl opatření, uvedl, že omezení balené vody spadá do řetězce akcí, včetně zákazu plastových sáčků v roce 2007 a ​​agresivních kampaní recyklace ve městech.

Výroba, prodej a doprava lahví s vodou na jedno použití také vede k nadměrné závislosti na fosilních palivech, řekl Chiu.

V San Franciscu jsme průkopníci v boji za životní prostředí,“ řekl Chiu. Město je každoročně zodpovědné za desítky milionů lahví, které se shromažďují na skládkách, v recyklačních centrech nebo v moři, uvedl.

Někteří prodejci lahví s vodou došli ke snížení množství použitého plastu, ale odpůrci jejich používání říkají, že to stále není dost.

Pokud vyhláška projde druhým čtením a bude podepsána starostou Edem Lee, a pak si od října nebude město moci nakupovat balenou vodu a balené nápoje budou zakázány na všech indoorových akcích konaných v nemovitostech města.

V říjnu 2016 se zákaz bude vztahovat na většinu venkovních akcí, na potravinářské nákladní automobily a další mobilní prodejce prodávající nápoje na ulicích města.

Překlad článku San Francisco moves closer to banning plastic water bottles
www.reuters.com/article/2014/03/05/us-usa-california-water-idUSBREA2409820140305

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat