Saúdský blogger dostal 10 let vězení a 1000 ran bičem

Zveřejněno 09 května 2014 autorem FreePub

Blogger Raif Badawi byl saúdským soudem odsouzen za urážku islámu.

Amnesty International ho nazvala „vězněm svědomí, protože je vinen z ničeho.[1]

Badawi, který si v současné době odpykává sedmiletý trest ve vězení ze stejných obvinění, také dostal pokutu ve výši 1 milionu saúdských rialů (cca 5,3 milionů Kč) od trestního soudu ve městě Džidda.

Jeho právníci řekli, že pro bloggera je to příliš přísný trest. Nicméně státní zástupce požadoval tvrdší trest, uvedly saúdské zpravodajské webové stránky Sabq. Chtěli ho obvinit z odpadlictví, což je vážnější obvinění, které vede k trestu smrti.

Perzekuce Badawiho začala v roce 2008 – kvůli tomu, co saúdský stát nazývá „urážkou islámu“ – poté, co založil webovou stránku Free Saudi Liberals, aby se na ní diskutovalo o roli náboženství v Saúdské Arábii. Web prohlásil 7. květen 2012 „dnem liberalismu“ v království a vyzvalo k ukončení nadvlády náboženského vyznání nad veřejným životem.

Aby blogger unikl zatčení, uprchl ze země. Vrátil se zpět, když obvinění proti němu bylo zrušeno, ale v červnu 2012 byl uvězněn.

V červenci 2013 byl Badawi odsouzen k 600 ranám bičem a sedmi letům vězení za „urážku islámu“ prostřednictvím svého on-line fóra, jakož i porušení zákona o kyberkriminalitě v Saúdské Arábii.

Podle spoluzakladatelky webu – a aktivistky za lidská práva žen – Suad al-Shammari je Saudi Liberal Network aktivní pouze na Internetu a její aktivity zůstávají virtuální, uvedla agentura AFP.

Amnesty International vyzývá úřady v Saúdské Arábii, aby zrušily Badawiho rozsudek a propustili ho „okamžitě a bezpodmínečně.

Rozhodnutí odsoudit Raifa Badawiho na 10 let ve vězení a 1000 ranám bičem je skandální,“ uvedl Philip Luther, ředitel programu pro Blízký východ a severní Afriku v Amnesty International. „Je vězněm svědomí, který je vinen ničím jiným než tím, že se odvážil vytvořit veřejnou platformu pro diskusi a pokojné uplatňování práva na svobodu projevu.

Podle Luthera je Badawi „poslední obětí nemilosrdné kampaně umlčující pokojné aktivisty v Saúdské Arábii.

Zdá se, že jsou úřady odhodlány zničit všechny formy disentu pomocí všech prostředků, které mají k dispozici, včetně uložení tvrdých trestů odnětí svobody a tělesných trestů,“ dodal.

Amnesty International se vyslovila proti represivním praktikám Saúdské Arábie tím, že vydala zprávu s názvem „Saúdská Arábie: Nesplněné sliby“.„[2] V říjnu 2013 zpráva odsoudila zemi za to, že neprovedla některá z hlavních doporučení, které přijala v rámci předchozího přezkumu ze strany Rady lidských práv (UNHRC) OSN, který se konal v roce 2009.

Zdroje
[1]: Amnesty International – A thousand lashes and 10 years in prison for online Saudi Arabian activist
[2]: Amnesty International – Saudi Arabia: Unfulfilled promises

Částečný překlad článku ‘Prisoner of conscience’: Saudi blogger gets 10 years, 1000 lashes for ‘insulting Islam’
rt.com/news/157564-saudi-activist-lashes-prison/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat