Rubriky | Asie a Pacifik, Blogy

Situace v Sýrii po prezidentských volbách

Zveřejněno 17 července 2014 autorem FreePub

Bashar Assad včera v Damašku složil prezidentskou přísahu a byl tak oficiálně uveden do funkce prezidenta na dalších sedm let.

Stalo se tak měsíc poté, co Assad zvítězil v syrských prezidentských volbách ziskem téměř 89 procent hlasů. Volební účast byla tehdy nad očekávání vysoká – v Sýrii více než 75 procent lidí, což znamená, že volili i lidé žijící na územích pod kontrolou protivládních skupin. Zahraniční opozice označila volby za zmanipulované, lidé podle ní byli volit pod nátlakem. Nicméně účast nebyla velká jen v Sýrii, ale i na ambasádách v zahraničí, především v Libanonu a Jordánsku, kde se nachází nejvíce syrských uprchlíků, nastal kvůli proudícím davům ve městech dopravní kolaps. Například v Čechách mělo tehdy volit 188 z 220, naopak jiné evropské země, jako například Francie, Syřanům volit na ambasádách nedovolily.

Po složení přísahy následoval zhruba hodinový projev, v němž znovu zopakoval, že události v Sýrii nejsou revolucí, ale zvenčí vyvolaným konfliktem, jenž navíc dle jeho varování může přerůst mezinárodní hranice. Dále ocenil statečnost Syřanů a opět vyjádřil naději v národní usmíření, vláda podle jeho slov udělí milost všem, kteří složí své zbraně, za předpokladu, že nespáchali teroristické činy. V této souvislosti zopakoval i své předvolební motto „SAWA“, což v překladu znamená „společně“ a má symbolizovat právě národní usmíření a víru, že společnými silami Syřané zvítězí nad terorismem a dokáží svou zemi obnovit.

Staňte se fanoušek facebookové stránky o Sýrii, získáte aktuální informace:

Prezident také ocenil pomoc libanonského hnutí Hizballáh, jež bojuje na straně syrské armády, a v bitvách o některá města byla právě jeho role klíčová.

V probíhající válce došlo na konci roku 2013 k postupnému obratu, kdy se situace začala vyvíjet čím dál více jednoznačněji ve prospěch syrské vlády. Zejména v posledních měsících syrská armáda osvobodila několik předměstí Damašku, v samotném hlavním městě se pak prakticky bojuje už jen o čtvrť Jobar, která je stále z části v rukou FSA, An-Nusry a skupiny Islámská fronta. V posledních týdnech se zde v menší míře vyskytuje i organizace ISIS (ISIL), která bojuje nezávisle, jak proti vládě, tak proti ostatním jmenovaným.

Stejné skupiny, a s nimi ještě několik menších islamistických oddílů, stojí proti syrské armádě v Aleppu na severu Sýrie. Druhé největší, a nejvíce průmyslové město v zemi, ovládli v roce 2012 protivládní skupiny téměř z poloviny, situace se dlouho příliš nevyvíjela, až v posledních měsících učinila armáda opravdu znatelný pokrok. Nyní se bojuje v posledních dvou čtvrtích, osvobozeno bylo také velké množství vesnic v okolí města. V některých čtvrtích pod kontrolou protivládních skupin byla katastrofální situace ohledně vody, lidé pro ni museli každý den často chodit několik kilometrů. Vláda postupně dodávky obnovuje, do osvobozených oblastí také posílá humanitární pomoc.

Rozsáhlé boje probíhají ještě v provincii Idleb a na jihu v provincii Daraa, kde syrská armáda poslední půlrok čelí ofenzivě FSA, kterou na jihu země podporuje především Izrael. Přesto je i tady znát jistý posun ve prospěch vládních sil, zejména v samotném městě Daraa, které bylo na začátku bojů v rukou FSA prakticky celé. V provincii Lattakia se naopak bojuje o poslední město Salma, podobná situace je v Hama a Homsu, kde protivládní skupiny drží již jen několik předměstí a vesnic.

Asi nejtragičtější ve všech ohledech je situace na severovýchodě, kde během relativně krátká doby Islámský stát (IS) vystřídal FSA prakticky ve všech jimi kontrolovaných městech a vesnicích, IS má tak kontrolu prakticky nad celou oblastí, s výjimkou města Deir Zoir, ten má z většiny v rukou vláda, a oblast Hasaka, kterou drží Kurdové, jenž proti IS úspěšně bojují. Syrské armádní letectvo nyní téměř každodenně útočí na IS v Rakka a okolí irácké hranice, stovky teroristů byly při těchto útocích zabity, podařilo se zničit i velké množství zbraní, které ukořistili v sousedním Iráku, přesto však boj proti IS bude nejspíš mít ještě delšího trvání.

Úplný klid v Sýrii pravděpodobně nenastane ani poté, co vláda v konfliktu dříve či později vojensky zvítězí, očekává se to, co Bashar Assad označil jako další, možná ještě těžší fázi války, kdy Sýrii bude muset bojovat s terorismem a čelit jeho každodenní hrozbě. Již nyní probíhají takové útoky v osvobozených městech prakticky denně, zejména v Hama a Homsu, nejčastěji se jedná o výbuchy bomb v zaparkovaných autech. Sýrie při tom bývala jednou z nejbezpečnějších zemí nejen v oblasti, ale ve světě obecně.

Markéta

Staňte se fanouškem facebookové stránky, získáte aktuální zprávy z Blízkého východu:

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Faifo 17.7.2014 at 13.54

    nejaky zdor?

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat