Rubriky | Svět

Snowden dostal cenu za odhalení americké špionáže

Zveřejněno 25 června 2014 autorem FreePub

Snowden dostal ocenění za odhalení špionážních praktik americké NSA a jejích kompliců.

Bývalý kontraktor americké NSA – Edward Snowden – dostal Cenu Fritze Bauera od Německé humanistické unie. Prominentní organizace za občanská práva ho ocenila za odhalení kontroverzních špionážních praktik.

Edward Snowden prokázal mimořádnou morální odvahu při odhalování nezákonných sledovacích praktik,“ řekl v sobotu v Rastattu předseda Werner Koep-Kerstin.[1]

Svými úniky informací o aktivitách NSA podle Koep-Kerstina Snowden „zahájil dlouho očekávanou diskuzi o mezích bezpečnostní mánie, demokratických požadavcích na kontrolu špionáže, ale i mezinárodní pravidla sledování,“ citovaly ho německé Märkische online Zeitungmeans.

Cena Fritze Bauera byla založena v roce 1968 na památku jejího zakladatele Fritze Bauera, dlouholetého generálního prokurátora v Hesse, který propagoval právní boj proti nacistickému bezpráví. Humanistická unie uděluje tuto cenu těm, kteří vynikají svými příspěvky k humanizaci, liberalizaci a demokratizaci soudnictví.

Loni v létě si Snowden získal uznání německých advokátů – obdržel cenu Whistleblower Award 2013. A loni v říjnu ho skupina amerických whistleblowerů ocenila cenou Sam Adams Award během tajného setkání v Moskvě.

31-letý Snowden žije v Rusku téměř rok poté, co dostal azyl před americkým trestním stíháním. Je klíčovou postavou probíhajícího německého vyšetřování špionážního skandálu NSA, která sledovala miliony Němců a jejich kancléřku Angelu Merkelovou.

Členové německého právního výboru pověření vyšetřováním špehování telefonu Merkelové ze strany NSA plánovali navštívit Moskvu, aby se s whistleblowerem setkali.

Snowden předtím prohlásil, že je připraven vypovídat o protiprávním jednání USA a dokonce poslal německým orgánům dopis s žádostí o schůzku. Nicméně údajně odmítl nabídku setkat se s v Rusku s německými poslanci. Jeho právník Wolfgang Kaleck uvedl, že Snowden věří, že v tuto chvíli „tu není žádný prostor pro ústní neformální setkání v Moskvě“ a že podstatné svědectví by bylo možné pouze v Německu.

Poslední zprávy naznačují, že se Německo stalo jedním z nejdůležitějších center NSA pro sběr dat a sledovací operace v Evropě.

Odmítnutí může být pro německou vládu dočasnou úlevou, varovala, že Snowdenovo svědectví by mohlo způsobit „negativní důsledky“ pro německé vztahy a spolupráci s USA.

Zdroje
[1]: Humanistiche Union – Verleihung des Fritz-Bauer-Preis 2014 an Edward Snowden

Překlad článku Snowden gets German Fritz Bauer award for exposing US intelligence
rt.com/news/167572-snowden-german-bauer-award/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat