Norští poslanci navrhli Snowdena na Nobelovu cenu za mír

Zveřejněno 30 ledna 2014 autorem FreePub

Edward Snowden byl nominován na Nobelovu cenu za mír dvěma norskými zákonodárci.

Norští poslanci uvedli, že Snowden přispěl k „transparentnosti a globální stabilitě“ odhalováním velikosti a důmyslnosti globálního špionážního aparátu.

Snorre Valen a Baard Vegar Solhjell, poslanci z norské Socialistické levicové strany, oznámili nominaci ve středu na Facebooku.

Berouce na vědomí, že „mír je více než jen nepřítomnost války,“ poslanci řekli, že Snowden přispěl ke globální bezpečnosti tím, že odhalil „povahu a technologickou dovednost moderního špehování.

Úroveň propracovanosti a hloubka špehování, která se týká všech občanů na světě, vyváří debatu po celém světě. Tím přispěl rozhodujícími znalostmi o tom, jak se moderní špehování provádí vůči státům a občanům,“ uvedli v prohlášení norští poslanci.

Zákonodárci řekli, že úniky informací od Snowdena mohly poškodit bezpečnostní zájmy několika zemí v krátkodobém horizontu, ale upozornili, že nemusí nutně podporovat nebo omlouvat všech všechny úniky informací od Snowdena.

Jsme nicméně přesvědčeni, že veřejná diskuze a změny v politice, které následovaly po Snowdenových odhaleních, přispěly k většímu míru a stabilitě.

Každý rok Výbor pro Nobelovu cenu zve „kvalifikované lidi“ z národních shromáždění a vlád, soudů, univerzit a bývalé nositele cen, aby podali návrhy na ocenění.

Lhůta pro nominaci kandidátů pro rok 2014 končí v sobotu. Vítěz je vyhlášen každý rok druhý pátek v říjnu.

V říjnu loňského roku skupina amerických whistleblowerů udělila Snowdenovi v Moskvě ocenění Sam Adams Award za „Etiku a konzistenci ve zpravodajských službách“.

Bývalý analytik CIA Ray McGovern, který byl přítomen na slavnostním ceremoniálů, řekl pro RT.com, že ocenění „je držadlo svícnu pro někoho, kdo zazářil jasným světlem do temných koutů.

 

Částečný překlad článku Norwegian MPs nominate Snowden for Nobel Peace Prize
rt.com/news/snowden-nobel-peace-prize-norway-353/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat