Rubriky | Evropa

Španělé protestovali v Madridu proti monarchii

Zveřejněno 15 dubna 2014 autorem FreePub

Stovky Španělů vyšly do ulic Madridu na protest proti monarchii namočené ve skandálu.

Španělé v pondělí uspořádali velké protestní shromáždění v Madridu, požadovali demokraticky zvolenou hlavu státu.

Mávali republikánskými vlajkami a zablokovali dopravu, když pochodovali na náměstí ve středu Madridu známé jako Puerta del Sol.

Monarchie je „zkorumpovaný systém, který nás vede k chudobě,“ řekl Pedro Riquelme, jeden z protestujících. „Je to jako majetek, který přechází z otce na syna. V republice by bylo všechno transparentní,“ dodal Riquelme.

Španělská monarchie ztratila v uplynulých letech popularitu, částečně kvůli luxusnímu zájezdu krále Juana Carlose v Africe v roce 2012 během vrcholu finanční krize ve Španělsku.

Španělská královská rodina byla také přistižena při korupčním skandálu královy nejmladší dcery Cristiny.

48-letá princezna byla první členem španělské královské rodiny u soudu jako předmět trestního řízení od doby, kdy se v roce 1975 král Carlos dostal k moci.

Cristina byla předvolána v únoru soudcem José Castrem jako podezřelá k výslechu kvůli účasti v charitativní organizaci s názvem Noos Foundation, kterou provozuje její manžel Inaki Urdangarín.

Urdangarín byl také obviněn z podvodu, vyhýbání se daňovým povinnostem, falšování dokumentů a zpronevěry šesti milionů eur (cca 165 milionů Kč) veřejných fondů.

Korupční skandál na vysoké úrovni vážně poškodil postavení královské rodiny ve Španělsku a snížil důvěru občanů ve veřejné instituce v době, kdy se země potýká s hlubokou recesí a náročnými škrty ve veřejných výdajích.

Průzkum zveřejněný 5. ledna španělskými noviny El Mundo ukázal, že méně než polovina Španělů (41 procent) podporuje obecně monarchii a téměř dvě třetiny z nich chtějí, aby král Carlos odstoupil.

Překlad článku Spaniards hold anti-monarchy rally in Madrid
www.presstv.ir/detail/2014/04/14/358590/spaniards-hold-antimonarchy-demo/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat