Rubriky | Evropa

Tags | ,

„Špatný čas, pozměněné fotky,“ Moskva vrací úder Kyjevu

Zveřejněno 02 srpna 2014 autorem FreePub

Satelitní snímky neukazující protiletadlové zbraně související s pádem malajského letadla jsou prý falešně vykonstruované.

Satelitní snímky publikované Kyjevem jako „důkaz,“ že nenasadil protiletadlové baterie okolo místa havárie malajského letu MH17, mají pozměněné časy pořízení a jsou celé dny mimo dobu tragédie, odhalilo ruské ministerstvo obrany.

Obrázek: Satelitní snímek na levé straně poskytnutý ruským ministerstvem obrany ze dne 14. července 2014. Na pravé straně je obrázek, o kterém Kyjev tvrdí, že byl pořízen vlastním satelitem 16. července 2014.

Zdroj obrázku: Mil.ru

Snímky, o kterých Kyjev tvrdí, že byly pořízeny jeho satelity ve stejnou dobu, kdy je pořídily ruské satelity, nejsou ani ukrajinské a ani autentické, tvrdí se v prohlášení Moskvy.[1]

Ministerstvo obrany uvedlo, že obrázky byly očividně pořízeny americkým průzkumným satelitem KeyHole, protože oba ukrajinské satelity Sich-1 a Sich-2 nebyly v době tragédie nad Doněckou oblastí zobrazenou na snímcích.

Moskva tvrdí, že počasí a světelné podmínky na snímcích nebyly v době pořízení, jak tvrdí Ukrajina, možné, uvedlo ruské ministerstvo.

Nejméně jeden z obrázků uveřejněných Ukrajinou ukazuje známky úprav v grafickém editoru, dodává prohlášení.

Ministerstvo také kritizovalo snímky publikované Kyjevem na podporu tvrzení, že Rusko pašuje přes hranici těžké zbraně a ostřeluje pozice ukrajinské armády.

Snímky postrádají správné souřadnice a čas pořízení, zatímco se Kyjev neobtěžuje vysvětlit, proč považuje vozidla na snímcích za ruská, uvádí se v prohlášení.

Je to poslední ‚mistrovské dílo‘ ukrajinských konspiračních teorií, pokus o odvrácení odpovědnosti,“ uvedlo ministerstvo.

Zdroj obrázku: Mil.ru

Srovnání satelitních snímků publikovaných Ruskem se snímky od Ukrajiny: stíny míří rozdílnými směry ukazují, že nemohly být pořízeny v podobný čas, jak uvádí časy na snímcích.

Počasí je také jasně odlišné, ruské snímky ukazují zamračený den, zatímco ukrajinské snímky jasný den – ukazuje se, že snímky nemohly být pořízeny v čase méně než hodinu od sebe, což je v rozporu s tím, co tvrdí data a časy pořízení na snímcích. Ruská armáda tvrdí, že skutečné povětrnostní podmínky v době pořízení mohou být snadno ověřeny na sobě nezávislými zdroji.

V dalším srovnání obrázků se zjistilo, že Ukrajinské snímky mají záměrně sníženou kvalitu, aby bylo možné poukázat na některé nesrovnalosti. Žádné takové nesrovnalosti se na originálních snímcích nevyskytují, uvedla ruská armáda.

Zdroj obrázku: Mil.ru

Malajský let MH17 havaroval v ukrajinském regionu Doněck, který zachvátilo ozbrojené nepřátelství mezi ukrajinskou armádou a místními milicemi. Letoun byl zřejmě sestřelen raketou, přestože typ ani to, kdo střílel, ještě není řádně zjištěno.

Kyjev a některé západní země však rychle uváděly, že za sestřelení mohou milice a obvinily Rusko. Kyjev uvedl, že neměl žádné možnosti toto letadlo sestřelit.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo satelitní snímky a radarová data s tvrzením, že důkazy ukázaly přítomnost ukrajinských protiletadlových baterií a vojenského letadla schopného střílet rakety vzduch-vzduch v regionu i v době sestřelení letu MH17.

O několik dní později uveřejnil Kyjev vlastní sadu snímků s tím, že ty ruské byly falešné.

Zdroj obrázku: Mil.ru

Zdroje
[1]: Ruské ministerstvo obrany – Analysis of satellite imagery released on the Internet by the Security Service of Ukraine on July 30, 2014

Překlad článku ‘Wrong time, altered images’: Moscow slams Kiev’s MH17 satellite data
rt.com/news/177296-ukraine-mh17-satellite-images/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat