Rubriky | Svět

Aplikace Angry Birds sbírala data o uživatelích mobilů

Zveřejněno 29 ledna 2014 autorem FreePub

Americká NSA a britská GCHQ sbíraly údaje o lidech prostřednictvím aplikace Angry Birds.

Obě špionážní agentury shromažďovaly citlivá osobní data z mobilních aplikací, která přenášela data uživatelů skrze Internet. Mezi těmito aplikacemi je i hra Angry Birds.

Společně s informacemi o konkrétních rozměrech a modelu iPhonu či Androidu jedince získávaly špionážní agentury také detaily o věku uživatele, jeho pohlaví a umístění. V ohrožení byly také informace o politické příslušnosti, sexuální orientaci a promiskuitě.

Informaci – která byla odhalena v desítkách přísně tajných dokumentů od whistleblowera Edwarda Snowdena – byla poprvé publikována v pondělí v Guardianu ve spolupráci s New York Times a ProPublica.

NSA i GCHQ jsou schopny špehovat prostřednictvím reklam třetích stran, které uživatel nevědomky přenáší do svého zařízení, když si aplikaci stahuje. Tyto reklamy spolu s geolokačními informacemi vložené do obrázku, které uživatel nahrává na sociální sítě jako Facebook a Twitter, dokáží vysledovat, kde se jedinec nachází.

Slide prezentace publikovaný v pondělí v Guardianu také ukazuje, že špionážní agentury mohly zjistit zemi uživatele, aktuální polohu, věk, pohlaví, poštovní směrovací číslo, rodinný stav a další informace jako příjmy, etnický původ, sexuální orientaci, vzdělání či počet dětí.

Další úsilí agentur se týká sbírání dat o poloze pomocí zachytávání dotazů Google Maps v chytrých telefonech. To bylo považováno za natolik úspěšné, že v roce 2008 GCHQ v dokumentu zmínila, že „to ve skutečnosti znamená, že kdokoliv používající Google Maps v chytrém telefonu pracuje na podporu systému GCHQ.

Získávání dat z mobilních telefonů prostřednictvím aplikací umožňuje špionážním agenturám shromažďovat obrovské množství dat bez hackování do jednotlivých telefonů.

Špehování informací v mobilech je pro špionážní služby cíl s vysokou prioritou, protože teroristé a další zpravodajské cíle často používají mobilní telefony pro plánování ilegálních činností.

Jedno z úsilí NSA a GCHQ zahrnuje databázi lokaci každého stožárů pro mobilní signál na světě. To umožňuje agenturám zjistit přibližnou polohu jakéhokoliv telefonu.

Nejnovější odhalení přilívají olej do ohně obav veřejnosti o tom, jak špionážní agentury a technologický sektor využívají informace i mimo USA. Nicméně NSA tvrdí, že využívá své schopnosti pouze proti validním cílům, necílí na obyčejné Američany.

 

Cattle by GCHQ radio station - geograph.org.uk - 412255

Překlad článku NSA, GCHQ scour Angry Birds, phone apps for compromising info on users
rt.com/news/nsa-gchq-phone-data-263/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat