Rubriky | Svět

Tags | ,

Spojené státy se tiše vzdávají kontroly nad Internetem

Zveřejněno 19 března 2014 autorem FreePub

V pátek Spojené státy oznámily velkou novinu, ale velmi nudně.

Americká vláda se vzdala své poslední oficiální kontroly nad Internetem. Ministerstvo obchodu oznámilo svůj záměr „předat funkce klíčových internetových domén globální komunitě.

Co to znamená? Americká vláda se vzdát kontroly nad Internetovým sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN). ICANN je nezisková organizace spravující jedinečné názvy webových stránek. Mnoho let převáděl ICANN tyto funkce na americké ministerstvo obchodu, konkrétně na National Telecommunications and Information Administration.

Jde o důležité funkce: Bez lokací prohlížeč nenajde internetové stránky. A místo, které nelze nalézt, je místo, které, pro všechny záměry a účely, neexistuje na internetu.

Oznámení znamená, že se Spojené státy vzdaly moci nechat zmizet název doménu ze seznamu. ICANN se nyní chystá na přechod od soukromé organizace, kde měla hlavní podíl americká vláda, na více mezinárodní instituci vytvořením systému pro globální správu Internetu.

Spojené státy budou i nadále mít ruku v tom, jak přechod proběhne. Smlouva, která dává kontrolu USA, vyprší během jednoho roku, ale je tu možnost prodloužení, pokud do té doby nebude připraven plán přechodu. Zatímco Washington se vzdá explicitní moci nad Internetem, očekává se, že ještě bude mít nějakou moc v této oblasti.

Graffiti internet

Překlad článku U.S. Quietly Gives Up Control Over The Internet
www.popsci.com/article/technology/us-quietly-gives-control-over-internet

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat