Anketa: Stát vám usnadňuje nebo ztěžuje podnikání?

Zveřejněno 22 března 2014 autorem FreePub

Téměř všichni Italové a Řekové říkají, že jim vláda ztěžuje podnikání.

Míra nezaměstnanosti je v některých zemích Evropské unie stále vysoká, podnikání by mohlo pomoci v některých státech tuto nezaměstnanost snížit pomocí otevírání nových odvětví hospodářské činnosti, která stimulují tvorbu pracovních míst.

Nicméně většina lidí v mnoha zemích EU – včetně téměř všech Italů a Řeků – tvrdí, že jejich vláda ztěžuje začátek podnikání, potenciálně tak odrazuje od podnikání tam, kde je ho nejvíce potřeba.

V únoru zvýšila Evropská komise své očekávání ekonomického růstu v eurozóně za rok 2014 na 1,2%, a to především díky očekávanému nárůstu o 1,8% v růstu v Německu. Přestože se zotavení pomalu šíří do dalších zemí, tak odhady růstu nízké. Komise očekává, že míra nezaměstnanosti v celém regionu zůstane v blízkosti rekordních 12%.

Obyvatelé ve většině zemí EU si s větší pravděpodobností myslí, že jim vláda podnikání spíše ztěžuje. Toto vnímání je obzvláště znepokojující vzhledem k budoucímu růstu v zemích, jako je Řecko a Španělsko, kde se neočekává, že nezaměstnanost v tomto roce klesne pod 26%.

Nová pracovní místa v těchto a několika dalších evropských zemích bude do značné míry muset pocházet ze soukromého sektoru, protože úsporná opatření způsobila rozsáhlé škrty pracovních míst ve veřejném sektoru.

Ale i v Německu, kde je nezaměstnanost nízká, by odstranění vládních překážek bránících podnikání mohlo pomoci stimulovat investice, které země potřebuje, aby si udržela růst do značné míry tažený exportem.

Zatímco téměř polovina Němců (46%) tvrdí, že jejich vláda ztěžuje založení firmy, skoro stejně tolik (42%) tvrdí, že jejich vláda to usnadňuje.

Podnikatelé jsou dobrým vzorem pro mladé lidi

Ačkoli mnozí obyvatelé EU vidí vládní regulace jako překážky na cestě zahájení podnikání, tak investování do programů, které pod vedením školitele spojují nynější podnikatele s potenciálními podnikateli, může být jediným způsobem, jak prolomit tyto překážky a podporovat podnikání.

Podnikatelé jsou vnímáni příznivě ve většině evropských zemí – a to i v Itálii, kde téměř všichni vnímají vládu tak, ze zahájení podnikání ztěžuje, většina stále vidí podnikatele jako dobré vzory pro mladé lidi.

V několika zemích EU mohou obyvatelé vidět firmy spíše v pozitivním světle díky zlepšujícím se ekonomickým podmínkám.

Překlad článku Barriers to Entrepreneurship Stymie EU Economies
www.gallup.com/poll/168044/barriers-entrepreneurship-stymie-economies.aspx

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat