Rubriky | Svět

Strašidelná paralela s rokem 1929

Zveřejněno 17 února 2014 autorem FreePub

Pokud trhy projdou stejným scénářem, leží před námi velké problémy.

Existují děsivé paralely mezi nedávným chováním akciového trhu a chováním tohoto trhu před krachem v roce 1929.

To je přinejmenším závěr děsivého grafu, který koluje Wall Streetem. Graf ukazuje nedávný výkon trhu a jeho výkon při výkyvech v roce 1928 a 1929.

Obrázek to není hezký. A vykroutit se z medvědího trhu na tomto grafu není tak jednoduché, jak si myslíte.

Měl bych to vědět, protože jsem v tomto sloupku citoval řadu skeptiků tohoto grafu, který jsem napsal na začátku prosince. Zatím trh za poslední dva měsíce nadále kopíruje trh v letech 1928 a 1929. Pokud tato korelace bude pokračovat, bude trh čelit drsnému období ještě tento měsíc a na začátku března.

Jedna z největších námitek, kterou jsem před dvěma měsíci slyšel, je ta, že graf nestydatě porovnává nejnovější údaje s nějakým vzorcem dřívějšího vývoje cen. Ale tato námitka ztratila hodně ze své síly. Graf byl poprvé zveřejněn na konci listopadu loňského roku a korelace od té doby stále funguje.

McClellan uvedl: „Každý vzorec vývoje, který jsem kdy studoval se nakonec nechoval tak, jak jsem podle korelace očekával, velmi často v bodě, kdy jsem nejvíce spoléhal, že bude fungovat. Takže neexistuje žádná záruka, že trh musí pokračovat podle vývoje z roku 1929. Ale mezi nynějškem a květnem 2014 je spousta důvodů k opatrnosti.

Tom Demark v rozhovoru dodal, že paralelu s obdobím 1928 a 1929 vykreslil už před loňským listopadem. „Původně jsem to kreslil pouze pro zábavu,“ řekl. „Ale teď se z toho stalo něco vážnějšího.

Další námitka, kterou jsem slyše před dvěma měsíci, je, že jde o zcela odlišné stupnice na levé a pravé ose grafu. Stupnice na pravé straně odpovídá pohybu indexu Dow v letech 1928 a 1929 se táhne od místa pod 200 na více než 400 – to je nárůst o více než 100%. Levá osa naopak ukazuje procentuální růst o méně než 50%.

Tato námitka opět není tak silná. Pořád můžete mít vysokou korelaci mezi daty ze dvou období, i když mají různou velikost.

Co je však důležité – McClellan řekl, že časové stupnice obou dat musí být stejné. A zdůraznil, že nedošlo k žádnému překroucení časové osy, aby se data k sobě hodila.

Jeden ze subjektů odpovědných za uveřejnění tohoto grafu je manažer hedgeového fondu Doug Kass z Seabreeze Partners. V e-mailu Kass napsal ohledně paralely s roky 1928 a 1929:
Přestože se investiční historie nemusí nutně opakovat, má určitý rytmus.“ A na základě řady ukazatelů spíše než jen na jednom grafu věří, že „korelace možná právě začala.

DeMark ještě uvedl k medvědovi – pokud S&P 500 SPX překoná úroveň 1762, pak právě začne medvědí trh.

Stále to můžete odmítnout. Loni v listopadu se mnozí smáli, když se tento děsivý graf začal rozšiřovat. Teď už se jich tolik nesměje.

 

Překlad článku Scary 1929 market chart gains traction
www.marketwatch.com/story/scary-1929-market-chart-gains-traction-2014-02-11

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat