Sunnitští povstalci získali jaderný materiál v severním Iráku

Zveřejněno 11 července 2014 autorem FreePub

Irák říká, že se „teroristické skupiny“ chopily jaderných materiálů.

Jaderné materiály byly používané pro účely vědeckého výzkumu na univerzitě na severu země. Irácký vyslanec při OSN apeloval na pomoc s cílem „odvrátit hrozbu jejich využití teroristy v Iráku nebo v zahraničí.

Podle iráckého velvyslance při OSN Mohamed Ali Alhakima bylo asi 40 kilogramů sloučenin uranu udržováno na univerzitě v Mosulu. Dodal také: „Takovéto materiály mohou být použity pro výrobu zbraní hromadného ničení.

Teroristické skupiny se zmocnily kontroly nad jadernými materiály v místech, která nejsou pod kontrolou,“ řekl Alhakim generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi podle agentury Reuters ve středu 8. července.[1]


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Epiderma - Slevomat.cz

Alhakim varoval, že by materiály mohly být propašovány z Iráku do okolních zemí.

Irák oznamuje mezinárodnímu společenství nebezpečný vývoj a žádá potřebnou pomoc a podporu při odvracení hrozby při využití těchto materiálů v Iráku či zahraničí,“ napsal Alhakim v dopise pro OSN.

Na základě prvotních informací se domníváme, že materiál má nízkou kvalitu a nebude představovat významné bezpečnostní riziko nebo možnost šíření jaderných zbraní,“ řekl mluvčí MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) Gill Tudor. „Nicméně každá ztráta regulační kontroly nad jadernými a jinými radioaktivními materiály je důvod k obavám.

Uran může být použit k výrobě jaderných zbraní, ale vyžaduje, aby byl obohacen, stejně jako nespočet jiných technologií na výrobu i jinou složkou. Ale sloučeniny uranu jsou toxické a mohou být potenciálně použity k výrobě špinavé bomby, která by rozptýlila radioaktivní materiál a kontaminovalo prostor okolo sebe.

Irák v pondělí přistoupil k Úmluvě o fyzické ochraně jaderných materiálů. Členové této úmluvy se dohodly na ochraně jaderných zařízení a materiálů, které mají být použity pro klidnou domácí potřebu, skladování a přepravy.[2]

Epiderma - Slevomat.cz

Je to také o rozšířené spolupráci mezi státy. Jde o rychlá opatření k nalezení a navrácení odcizeného nebo propašovaného jaderného materiálu, zmírnění případných radiačních důsledků sabotáže,“ uvedla MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii).

Vývoj přišel jen jeden den poté, co Irák řekl OSN, že povstalci převzali kontrolu nad bývalým zařízením, které se nachází severně od Bagdádu. Alhakim v dopise pro OSN také uvedl, že „ozbrojené teroristické skupiny“ převzaly komplex Muthanna dne 11. června. Zařízení udržuje zbytky bývalého programu chemických zbraní.

Ve svém dopise pro šéfa OSN, který byl zveřejněn v úterý, Alhakim také prosil o pomoc ze strany mezinárodního společenství. „Irácká vláda žádá členské státy Organizace spojených národů, aby pochopily současnou neschopnost Iráku vzhledem ke zhoršení bezpečnostní situace a aby splnila své závazky zničit chemické zbraně,“ řekl.

Rychlé zisky sunnitských povstalců pod vedením skupiny Islámského státu (dříve známý jako Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL) jim umožnily prohlásit území v Iráku a Sýrii pod svou kontrolou. Skupina je primárně složena z radikálních sunnitských muslimů a získala podporu mezi těmi, kteří jsou v Iráku nespokojení s centrální iráckou šíitskou vládou.

Skupina převzala kontrolu nad zemí druhého největšího iráckého města Mosul 10. června, sunnitští radikálové vytlačili iráckou armádu z města, donutili tisíce civilistů k útěku. Během převzetí zničil ISIL posvátná místa na celém území města, včetně svatyně a mešity.

Zdroje
[1]: Reuters – Exclusive: Iraq tells U.N. that ‚terrorist groups‘ seized nuclear materials
[2]: IAEA – Iraq Accedes to Convention on Physical Protection of Nuclear Material

Článek Sunni insurgents take over nuclear materials in northern Iraq přeložil Michal Faltejsek
rt.com/news/171672-iraq-terrorist-groups-seize-nuclear/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat