Rubriky | Ameriky

Tags | , ,

Supervulkán pod Yellowstonským Parkem může kdykoli explodovat

Zveřejněno 08 ledna 2014 autorem FreePub

Vědci zjistili, co způsobuje erupce kataklyzmatických supervulkánů.

Erupce jsou způsobeny vztlakem magmatu, což je dělá méně předvídatelnými a častějšími, než se dříve myslelo.

Tým geologů ze Švýcarského federálního institutu technologií v Curychu (ETH) modeloval supervulkán – jako je například ten v Yellowstonu – použitím umělého magmatu ohřívaného vysoce energetického rentgenového záření. Jiný mezinárodní tým vedený Lucem Caricchi z University of Geneva provedl více než 1,2 milionů počítačových simulací erupcí.

Oba týmy došly k podobným závěrům, obě studie byly uveřejněny v časopise Nature Geoscience.

Věděli jsme, že hodiny odpočítávající čas výbuchu běží, ale nevěděli jsme, jak rychle: co by mohlo spustit super-erupci?“ řekl Wim Malfait, vedoucí autor studie ETH.

Teď víme, že nepotřebujeme žádný další faktor – supersopka může explodovat díky své vlastní enormní velikosti.

Dříve se myslelo, že výbuch supervulkánu – který chrlí mnohem více lávy a popela než běžné erupce – může být vyvolán zemětřesením nebo jinými vnějšími tektonickými jevy.

Bylo nám také jasné, že tyto supervulkány nefungují jako sopky při běžných erupcích, které se spoléhají na magma naplněné v jejich komorách a tryskají otvorem ven, jakmile se tlak dostane nad určitou úroveň, protože supervulkány jsou příliš velké na to, aby došlo k erupci při stejném tlaku.

Nové studie identifikovaly unikátní mechanismus supervulkánu, který umožňuje jejich obrovské erupce mnohem větší než u běžných sopek.

Roztavené magma v supervulkánu, který je převážně v podzemí, je lehčí než okolní materiál a při rozdílném tlaku dochází ke vztlakovému efektu – to znamená, že tato superhorká pozemní směs se vždy pokouší vybuchnout.

Rozdíl v hustotě mezi roztaveným magmatem v kaldeře a okolní horninou je dostatečně velký k tomu, aby se magma vyřítilo z komory na povrch,“ řekl Jean-Philippe Perrillat z National Centre for Scientific Research v Grenoblu, kde byly experimenty prováděny.

Účinek je podobný jako vztlak u fotbalového míče, který je naplněn vzduchem, když ho strčíte pod vodu, vyplave napovrch, protože voda kolem něho má vyšší hustotu.

Vědci se domnívají, že tlaková síla roztaveného magmatu může být dostatečně silná na to, aby prolomila 10 kilometrů silnou vrstvu hornin, což by vedlo k vychrlení 3500 až 7000 krychlových kilometrů lávy. Pro porovnání – známá erupce sopky Krakatoa v roce 1883 vychrlila pravděpodobně kolem 30 kubických kilometrů smetí do atmosféry.

Následky na Zemi by mohly být obrovské, předchozí studie naznačují, že by výbuch supervulkánu mohl snížit teplotu na Zemi až o 10 °C po několik desetiletí, protože by popel zabránil slunečnímu svitu dosažení země.

 

Obrázek: Schéma kaldery v Yellowstonu.

Částečný překlad článku Apocalyptic supervolcanoes can suddenly explode ‘with no outside cause’
rt.com/news/supervolcano-buoyancy-yellowstone-eruption-237/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat