Sýrie se zbavila více než poloviny chemických zbraní

Zveřejněno 30 března 2014 autorem FreePub

Informaci potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

OPCW uvedla, že více než polovina syrského chemického zbrojního arzenálu byla buď zničena, nebo odvezena ven ze země.

OPCW uvedla ve čtvrtek 20. března ve zprávě pro OSN, že celkové procento chemikálií buď odstraněných, nebo již zničených činí 53,6%.

OPCW dále uvedla, že více než 49% surovin pro syrský program jedovatých plynů a nervových agentů bylo odesláno do zámoří ke zničení, zbytek bude pravděpodobně odvezen do konce příštího měsíce.

Zpráva rovněž objasňuje, že se Sýrie zavazuje odstranit všechny chemikálie do 13. dubna s výjimkou těch v oblastech, které „jsou v současné době nedostupné“ v důsledku konfliktu.

Mezitím v průvodním dopise k nové zprávě OPCW adresované Radě bezpečnosti OSN, generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že dva incidenty raketových útoků z tohoto měsíce na syrský přístav Latakia „nezastavily operace pro odstranění.

Pan však řekl, že „nejistá a nestabilní povaha bezpečnostní situace nadále zdůrazňuje, že je důležité urychlit odstranění chemických zbraní z území Syrské arabské republiky co nejrychleji a co nejbezpečněji.

Syrský velvyslanec při OSN Bašár Ja’afari ve středu uvedl, že pokusy militantů poškodit přístav a narušit odvoz chemických zbraní byly součástí snahy „vytvořit katastrofu.

Překlad článku Syria rid of over half of chemical arms: OPCW
www.presstv.ir/detail/2014/03/27/356201/syria-rid-of-over-half-of-arms-opcw/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat