Rubriky | Asie a Pacifik

Tags |

Syrští Kurdové vyhlásili autonomii

Zveřejněno 23 ledna 2014 autorem FreePub

Syrští Kurdové vyhlásili v úterý autonomní provinční vládu v severní části Sýrie.

Tento krok přichází v době před konáním mírových rozhovorů Ženeva 2, při kterých nebudou mít přímé zastoupení.

Kanton Cizîre Západního (syrského) Kurdistánu bude mít vlastního prezidenta a 22 ministerstev, včetně zahraničí, obrany, spravedlnosti a školství. Kurdští, arabští a syrští zástupci budou jmenováni ke každému ministerstvu.

Kurdština, arabština a syrština jsou úředními jazyky tohoto kantonu. Volby se budou konat za čtyři měsíce, uvedla agentura Reuters, citovala britskou Syrian Observatory for Human Rights.

Kurdové využili zmatku a chaosu syrské občanské války jako příležitosti prosadit větší kontrolu nad severovýchodní oblastí Sýrie.

Oznámení přišlo po schůzi zákonodárného shromáždění demokratické vlády Západního Kurdistánu „za účasti všech členů shromáždění, které se skládá z 52 stran, občanských organizací, hnutí mládeže a žen, a 15 nezávislých jedinců,“ napsala tisková agentura Firat.

K zformování nezávislého vládního orgánu došlo po požadavcích, které byly nakonec zamítnuty, na to, aby se mírových rozhovorů Ženeva 2 zúčastnila kurdská delegace oddělená od syrské vlády a opozice.

Dominantní politická strana kurdské Sýrie – Demokratická unijní strana (PYD) – obvinila regionální mocnosti, jako je Saúdská Arábie a Turecko, stejně tak i Spojené státy, z blokování pokusů účastnit se mírových rozhovorů, které se snaží snížit napětí mezi bojujícími frakcemi v Sýrii.

V Sýrii tvoří Kurdové zhruba desetinu populace a po celá desetiletí trpí represemi. Od vypuknutí občanské války v roce 2011 museli Kurdové do značné míry bojovat na vlastní pěst, protože se vláda prezidenta Assada zaměřovala na boj proti militantům a islamistickým skupinám.

Některé kurdské strany se zúčastní mírových rozhovorů Ženeva 2 jako součást Západem podporované Národní koalice, ačkoli PYD odmítla dodržování jakýchkoliv usnesení, kterých bude ve Švýcarsku dosaženo.

 

Foto: Členové kurdských Lidových ochranných jednotek.

Částečný překlad článku Syrian Kurds declare autonomy on eve of Geneva 2
rt.com/news/syria-kurds-autonomy-geneva-989/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat