Taliban zapálil 200 „cisteren NATO“ poblíž Kábulu

Zveřejněno 06 července 2014 autorem FreePub

Taliban zapálil na velkém parkovišti nejméně 200 cisteren, údajně dodávající palivo pro NATO.

Páteční útok militantů na parkovišti na okraji afghánského hlavního města Kábul po sobě zanechal nejméně 200 spálených cisteren s palivem. Taliban uvedl, že cisterny v soukromém vlastnictví byly cílem proto, že dodávají palivo cizím vojskům.

Počet spálených cisteren není zatím znám, ale na základě předběžných zpráv od policie bylo asi 200 cisteren spáleno,“ citoval Reuters afghánské ministerstvo vnitra.[1]

Agentura AP mezitím oznámila, že shořelo 400 cisteren.

 

Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Bojovníci Talibanu vypálili čtyři rakety RPG na logistické zařízení v okrese Paghman u hlavního města, řekl Hashmat Stanekzai, mluvčí kábulské policie, potvrdil, že počet vypálených vozidel by mohl dosáhnout 400 kusů.

Policie případ nadále vyšetřuje a i když nebyly hlášeny žádné oběti, „obávám se nejhoršího,“ řekl Stanekzai s tím, že oheň hořel ještě dlouhou dobu.

Jiné zdroje uvedly, že povstalci také použili magnetické bomby, aby cisterny zapálili.

Byla to magnetická bomba, která cisterny zapálila,“ řekl Gul Aghan Hashimi, ředitel kriminálního vyšetřování kábulské policie, informovala agentura AFP.

Útočníci měli uniformy, takže afghánské bezpečnostní síly a řidiči byli zmateni a nemohli pochopit, co se děje.

Ať už to byl Taliban nebo jiní lidé, byli oblečeni v uniformách a nemohli jsme pochopit, co se děje. Stříleli na řidiče a také zapálili cisterny, a řidiči, kteří chtěli otočit svůj kamion se stali terčem [útočníků],“ řekl řidič cisterny Juma Gul agentuře AP.

V sobotním prohlášení pro média mluvčí Talibanu Zabihullah Mujahid potvrdil odpovědnost za útok.

Naši stateční bojovníci mudžahedíni se speciální taktikou zapálili stovky palivových cisteren na západě Kábulu, které dodávaly pohonné hmoty a potraviny pro zahraniční síly,“ řekl.

Bojovníci Talibanu roky útočí na konvoje sil NATO v Afghánistánu, ale cisterny se v poslední době staly jejich hlavním cílem.

Předchozí útok na palivové cisterny se odehrál 19. června, kdy útok sebevražedných atentátníků Talibanu na konvoj nákladních vozidel u pákistánské hranice vyvolal přestřelku mezi policejními strážemi a islamistickými povstalci, což mělo za následek 37 zapálených cisteren s palivem.

Zdroje
[1]: Reuters – Taliban insurgents set oil tankers ablaze in Afghanistan

Částečný překlad článku Taliban torch hundreds of ‚NATO-supplying‘ fuel trucks near Kabul
rt.com/news/170636-taliban-burn-tankers-afghanistan/

Komentáře
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat