Rubriky | Asie a Pacifik

Teroristé v Iráku obsadili Mosul a propustili 2500 vězňů

Zveřejněno 11 června 2014 autorem FreePub

Město s 1,8 miliony obyvateli obsadili teroristé z organizace ISIL.

Těžce ozbrojení na al-Kájdu napojení militanti z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL, někdy také ISIS) obsadili irácké město Mosul, donutili vládní síly stáhnout se. Úředníci říkají, že vojáci irácké armády jsou demoralizovaní a nejsou s to útočit na militantní síly.

*Pozn. překladatele: ISIL/ISIS je na americkém seznamu zahraničních teroristických organizací[1]

Město Mosul je mimo kontrolu státu, je vydáno na milost a nemilost militantům,“ řekl v pondělí úředník ministerstva vnitra agentuře AFP. Od začátku roku to je druhé velké irácké město, které spadá pod kontrolou islámských bojovníků. V lednu se radikálové zmocnili město Fallúdže, vystěhovalo se kvůli nim 70 000 lidí.

V pondělí v noci bojovníci ISIL zaútočili na vládní sídlo provincie vyzbrojení granáty s raketovým pohonem a těžkými kulomety.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Guvernér města Atheel Nujaifi byl uvnitř budovy v době útoku, ale podařilo se mu uniknout, zatímco místní policie bojovala s militanty. Ve stejný den před útokem Nujaifi apeloval na obyvatele Mosulu, aby bojovali proti vetřelcům.

Vyzývám muže Mosulu, aby stáli pevně na svých místech a bránili se proti cizincům, a vytvořili lidové výbory skrze provinční radu,“ uvedl v prohlášení Nujaifi.

Nejmenovaní úředníci řekli agentuře Reuters, že vládní bojovníci byli demoralizováni a přečíslení militanty.

Očití svědci popisují chaos v ulicích druhého největšího iráckého města, jak lidé prchali. Řada zpráv tvrdí, že ozbrojenci osvobodili zajatce z policejní stanice, zatímco hlavní mezinárodní korespondent kuvajtských novin Al Rai Elijah J Magnier na svém Twitteru uvedl, že ISIL osvobodil přes 2000 vězňů z „protiteroristického vězení.

Situace je uvnitř města chaotická a není tu nikdo, kdo by nám pomohl,“ uvedla křesťanská matka dvou dětí agentuře AP. „Bojíme se … v Mosulu neexistuje žádná policie nebo armáda.

V reakci na eskalaci premiér Nuri al-Maliki vyzval parlament, aby vyhlásil stav nouze.

Premiér se snaží uřídit nedávnou vypuklé sektářské násilí v zemi. Al-Málikí je šíitský muslim a stal se nepopulárním u irácké sunnitské menšiny, která obvinila vládu z diskriminace. Nechirvan Barzani, předseda regionální kurdské vlády iráckého Kurdistánu klade vinu za obléhání irácké centrální vládě v prohlášení. Barzani v úterý uvedl, že byl varován, že síly ISIL se shromažďovaly na Mosul, ale nepodařilo se provést žádnou akci.

Zdroje
[1]: Americké ministerstvo zahraničí – Foreign Terrorist Organizations

Překlad článku State of emergency: ISIS militants overrun Iraq city of 1.8mn, free 2,500 prisoners
rt.com/news/165044-militants-seize-mosul-iraq/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat