Rubriky | Ameriky, Evropa

TISA: tajná obchodní dohoda ohrožuje práva na soukromí

Zveřejněno 24 prosince 2014 autorem FreePub

Nový únik informací ohledně vysoce utajované dohody TISA odhaluje její vliv na soukromí.

Ve středu 17. prosince 2014 publikovala nezisková agentura Associated Whistleblowing Press nový únik informací odhalující pokusy USA o podkopání práv na soukromí, neutrality Internetu a internetových svobod prostřednictvím utajovaných jednání o málo známé vícestranné dohodě o službách TISA. Pouhý letmý pohled na uniklý dokument hodně odhaluje. Hned na začátku dokumentu je velkými písmeny napsáno TAJNÉ (či DŮVĚRNÉ v závislosti na překladu) a dále je hned na první stránce dokumentu napsáno: „Odtajnit pět let po vstupu dohody TISA v platnost.

Uniklý dokument >> Proposal of New Provisions Applicable to All Services of the secret TISA negotiations

Přečtení a plné porozumění textu však nejen vysvětluje tyto tvrdé podmínky, ale dělá je i nutnými. Jinak by vláda musela říct svým občanům, že otevírá dveře pro to, aby mega-korporace převzaly kontrolu nad jejich veřejnými službami. Která firma by jasně informovala své zákazníky, že jejich soukromé údaje budou předány bez omezení zahraničním subjektům? Dohody TISA se účastní hráči jako USA, Evropská unie a dalších více než dvacet zemi – dohromady tvořící téměř 70% celosvětového trhu služeb.

Rosa Pavanelli, generální tajemnice Public Services International (globální federace odborů, která reprezentuje přes 200 milionů pracovníků a je jedním z nejaktivnějších hlasů proti dohodě TISA) říká: „Uniklé dokumenty potvrzují naše nejhorší obavy: TISA je používána pro další zájmy některých největších korporací na světě.“ Tyto zájmy jsou samozřejmě v přímém rozporu se zájmy většiny světové populace.

Odkud TISA pochází?

Abychom pochopili podstatu této smlouvy, musíme se vrátit zpět do roku 2001, kdy začala tzv. Rozvojová agenda z Dahá od Světové obchodní organizace s cílem odstranit všechny překážky a omezení pro globální obchod. Po selhání těchto vyjednávání a dalších podobných dohod (jako například ALCA/FTAA) začaly globální mocnosti proces podepisování bilaterálních a multilaterálních dohod k dosažení svých cílů. Cíl je vždy stejný: otevřít všechny možné služby mezinárodní soutěži na minimálně regulovaném trhu.

Pozn. překladatele: O Rozvojové agendě z Dauhá se můžete dočíst například zde.

Globální finanční krize v roce 2008 si však vynutila drastickou změnu plánů a existovalo ještě několik důležitých hlasů, které se nesměle vyslovily proti trendu deregulací, o kterých se domnívali, že krizi vyvolaly. V tomto bodě to velké ryby stojící za trendem liberalizace trhu – Spojené státy, Kanada, Evropská unie a Švýcarsko – připustily, i když jen na chvíli.

Ale nyní, když se vše uklidnilo, tak ty stejné země a mocné podnikatelské lobby stojící za nimi – nazývající sami sebe „Really Good Friends of Services“ a kteří tvrdí, že neexistuje žádné spojení mezi deregulací trhů a globální finanční krizí – plánují obejít obavy veřejnosti prostřednictvím utajování a úplné liberalizace až 70% služeb na světě a to i těch, které souvisí s naším soukromím.

„Konec soukromí tak jak ho známe“

To vše jsou důvody, proč se k nám nyní dostaly informace o TISA skrze uniklé dokumenty. Veřejnost zachytila první náznak toho, co se děje, při vyjednávání v Ženevě a to díky Wikileaks, která v červnu roku 2013 uveřejnila kapitolu o financích. Wikileaks odhalila, že globální mocnosti byly na dobré cestě k dosažení svých plánů pro další deregulaci v době, kdy veřejný zájem zeslábl.

Nové dokumenty vrhají zcela nové světlo na rozsah smlouvy: právní služby, soukromé školství, veterinární péče, daňové služby a dokonce i účetnictví jsou na stole, stejně tak technické služby, jako jsou poskytovatelé internetového připojení, elektronické transakce, digitální podpisy a tzv. big data.

Odstavec X.4 uvádí, že „žádná strana nemůže zabránit poskytovateli služeb jiné strany přenos, přístup k, zpracování nebo uchování informací, včetně osobních údajů, v rámci území smluvní strany nebo mimo něj, kde je taková činnost vykonávána při činnosti dodavatele služeb.“ Podle právníka Josepa Jovera, experta na duševní vlastnictví, to bude znamenat „konec soukromí tak, jak ho známe,“ protože „se spotřebitel stane palivem pro poskytovatele služeb.

K této otázce se Rosa Pavanelli vyjádřila opět naprosto jasně: „Jednání o neomezeném pohybu dat, neutralitě Internetu a jak mohou být elektronické podpisy použity v centru individuálních práv… Vyjednávání ustanovení, které potenciálně obejde zákony v zájmu korporátního zisku, je skandální. Vyjednavači dohody TISA nyní ztratili důvěru veřejnosti a mohou ji získat pouze okamžitým uveřejněním všech dokumentů.

Teď, když víme, že i když je to jen zbožné přání, můžeme jen doufat v další úniky informací. A veřejný odpor k této vysoce utajované obchodní dohodě neustále roste.

Překlad článku New TISA leak: secret trade deal threatens privacy rights
roarmag.org/2014/12/tisa-leak-privacy-internet-freedom/

Další informace
Deník Referendum – Test pro Evropu. Smlouva TISA o liberalizaci obchodu se službami
Haló noviny – Hnutí proti TTIP spojilo své síly v europarlamentu
Enviweb – Odvětví služeb hýbe světem
Evropská komise – Trade in Services Agreement (TiSA)

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • šlukas mc prask 27.12.2014 at 11.56

    tady smrdi nwo. a to nechceme . už takhle jme dost otroci a potom uz se s toho nikdo nedostane . stači že nas chteji zatahnou do války s ruskem .čina se do toho taky zamota a bude celosvetovy sajgon

  • […] TISA: tajná obchodní dohoda ohrožuje práva na soukromí pochází z […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat