Rubriky | Asie a Pacifik

Turecký premiér chce zakázat Facebook a Youtube

Zveřejněno 08 března 2014 autorem FreePub

Turecký premiér Tayyip Erdogan naznačil, že může zavést zákaz Facebooku a YouTube po volbách tento měsíc.

Prezident Abdullah Gul si předsevzal, že bude blokovat tento krok s tím, že „nepřichází v úvahu.“

Tento krok navazuje na uveřejnění uniklých dokumentů na Internetu, které odhalily údajnou vládní korupci a zpronevěru veřejných prostředků.

V rozhovoru pozdě v noci pro soukromou televizi ATV Erdogan hovořil o tom, co vnímá jako škodlivý vliv sociálních médií. Řekl, že nedovolí sociálním mediálním ovládnout národ a že budou provedena opatření na omezení Facebooku a Youtube po volbách, které se konají tento měsíc.

K dispozici jsou nové kroky, které budeme provádět od 30. března …, včetně zákazu,“ řekl Erdogan. „Jsme odhodláni. Nebudeme tento národ na milost a nemilost YouTube a Facebooku.

Když byl dotázán, zda zvažuje zablokování přístupu na web, tak premiér odpověděl: „Ano, včetně zablokování.

Prezident Abdullah Gul se vyslovil proti této myšlence, podle něho „nepřichází v úvahu,“ uvedl v prohlášení. Turecký prezident má pravomoc vracet zákony zpět do parlamentu k novému projednán , ale nemůže to udělat více než jednou.

Sociální média byla kritizována, protože se přes ně šířily odkazy na uniklé telefonní hovory Erdogana, které poukazují na korupci a úplatkářství. Jedním z nejnovějších úniků je telefonický rozhovor mezi Erdogana a jeho synem, kde údajně oba diskutují o tom, jak ukrýt velké částky peněz.

Není to poprvé, kdy se sociální média dostala v Turecku pod palbu. YouTube bylo zablokováno v letech 2007 až ​​2010 na popud soudního příkazu kvůli videím, která údajně urážela zakladatele moderního Turecka Mustafa Kemal Ataturka. Erdogan nedávno označil Twitter jako pohromu kvůli tomu, že se přes něj svolávaly loňské protesty.

Turecké ministerstvo pro rodinu a sociální politiku také předložilo návrh zákona, který by zavedl přísné limity pro používání internetu a sociálních médií.

Návrh zákona vyvolal vlnu rozhořčených protestů v Turecku, demonstranti nazývají Erdogana diktátorem.¨

Částečný překlad článku ​Turkish PM considers ban on Facebook and YouTube
rt.com/news/erdogan-ban-facebook-youtube-366/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat