Rubriky | Afrika

Uganda si ponechá zákon proti homosexuálům

Zveřejněno 02 března 2014 autorem FreePub

Západ snížil pomoc Ugandě o miliony dolarů, protože zavedla tvrdé tresty za homosexualitu.

Uganda však uvedla, že se bez této pomoci obejde.

Uganda čelí palbě kritiky za přijetí nového zákona, který přísně trestá homosexualitu. Ugandský prezident Yoweri Museveni podepsal tento zákon v pondělí. Zákon zavádí doživotní tresty pro sňatky stejného pohlaví a kriminalizuje „homosexuální propagandu.

Západní svět ostře reagoval na tento zákon, americký ministr zahraničí John Kerry jej odsoudil jako „morálně špatný“ a přirovnával ho k zásahům proti Židům v Německu v 30. letech minulého století.

Tři země Evropské unie již přijaly opatření ke snížení pomoci v hodnotě milionů dolarů směrem k ugandské vládě. Nizozemsko uvedlo, že zastavilo veškerou chystanou podporu ugandské vládě, ale bude i nadále podporovat nevládní skupiny. Norsko a Dánsko provedly podobnou akci, snížily roční platbu o zhruba 16 milionů dolarů.

Světová banka zastavila úvěr v hodnotě 90 milionů dolarů, který měl pomoci ugandskému zdravotnickému systému. Mluvčí Světové banky uvedl, že platba byla pozastavena, aby se zajistilo, že „rozvojové cíle nebudou nepříznivě ovlivněny přijetím tohoto nového zákona.

Přestože zahraniční pomoc Ugandě tvoří 20% jejího státního rozpočtu, tak to vládě nevadí. Mluvčí vlády Ofwono Opondo popsal vyplácení podpory jako „past dekadence“ a uvedl, že její odstranění by ve skutečnosti mělo mít pozitivní účinek.

Západ si může nechat tu svou pomoc, my se budeme rozvíjet bez ní,“ uvedl ve zprávě na Twitteru.

LGBT lidskoprávní skupiny varovaly, že nový zákon bude mít katastrofální dopad na boj proti HIV v Ugandě. UNICEF uvedl, že v roce 2012 bylo přes 7% dospělé ugandské populace infikováno virem HIV.

Nicméně ugandská vláda své lidi ujistila, že homosexuálové budou mít stejný přístup ke zdravotnickým zařízením i podle nového zákona.

Všichni lidé bez ohledu na sexuální orientaci mohou získat plnou léčbu a poskytnout úplné informace lékařům a sestrám,“ řekl ugandský ministr zdravotnictví Ruhakana Rugunda pro BBC.

Uganda hájí svůj zákon tváří v tvář odsouzení Západem a nazývá jej projevem nezávislosti na „tlaku a provokaci“ Západu.

 

Částečný překlad článku Uganda says will keep anti-gay law despite West cutting aid
rt.com/news/uganda-gay-law-sanctions-329/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat