Rubriky | Evropa

Tags | ,

Ukrajina: 10 000 vysídlených lidí v důsledku krize

Zveřejněno 22 května 2014 autorem FreePub

OSN uvedla, že probíhající krize na Ukrajině vedla k přesídlení 10 000 lidí.

Údaje Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).[1]

Mluvčí UNHCR Adrian Edwards v úterý na tiskové konferenci ve švýcarské Ženevě prezentoval tato čísla a uvedl, že počet postižených může být vyšší než 10 000, protože údaje zahrnují pouze lidi registrované u místních úřadů.

Přesidlování na Ukrajině začalo před březnovým referendem na Krymu a od té doby postupně roste. Čísla jsou sestavena na základě údajů, které jsme dostávali od místních úřadů,“ řekl Edwards .

Poznamenal také, že děti představují nejméně třetinu vysídlených osob, etničtí Tataři byli zasaženi nejvíce aktuálními nepokoji v této východoevropské zemi.

Ukrajinci, Rusové a smíšené rodiny [také] uprchli z Krymu a z nervózních východních částí Ukrajiny do jiných částí země ze strachu, kvůli nejistotě nebo pronásledování,“ dodal mluvčí UNHCR.

Minulý týden Ivan Šimonovič, náměstek generálního tajemníka OSN pro lidská práva, varoval před zhoršující se humanitární situací ve východní části Ukrajiny uprostřed pokračujících útoků ze strany armády na proruské demonstranty.

Krize ve státě bývalého Sovětském svazu vypukla loni v listopadu, kdy tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč zdržel podepsání dohody o přidružení s EU ve prospěch užších vztahů s Moskvou. Janukovyč opustil Ukrajinu a odcestoval do Ruska, protože se politické nepokoje proti jeho rozhodnutí staly násilnými.

Napětí v zemi se zvýšilo po březnovém referendu na Krymu, který vedl k jeho začlenění do Ruské federace. Téměř 97 procent účastníků na Krymu v referendu hlasovalo pro vstup do Ruska, volební účast byla údajně více než 83 procent.

Zdroje
[1]: UNHCR – UNHCR says internal displacement affects some 10,000 people in Ukraine

Překlad článku Some 10k displaced due to Ukraine crisis: UNHCR
www.presstv.ir/detail/2014/05/21/363523/10k-displaced-due-to-ukraine-crisis/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat