Rubriky | Evropa, Zbyněk Klein

Ukrajina se chce připojit k NATO, Putin přirovnal Kyjev k nacistům

Zveřejněno 30 srpna 2014 autorem FreePub

Ukrajina v pátek požádala o plné členství v NATO.

Nejsilnějším důvodem je pomoc západních vojsk po obvinění, že Rusko vyslalo obrněné kolony na podporu pro-ruských separatistů.

Ruský prezident Vladimír Putin přirovnal akce Kyjeva – s cílem získat zpět města na východě země – k nacistické invazi do Sovětského svazu za druhé světové války. Putin oznámil, že se rebelům podařilo zastavit ukrajinské vojáky, kteří jsou nyní obklíčeni, a navrhl, aby se stáhli.

V posledních 72 hodinách pro-ruští separatisté náhle otevřeli novou frontu a podařilo se jim zahnat ukrajinské vojáky z klíčového města v pobřežní oblasti podél Azovského moře. Kyjev a západní země tvrdí, že obrat je výsledkem příjezdu obrněné kolony ruských vojáků, které vyslal Putin, aby podpořili povstání, které by jinak bylo blízko kolapsu.

Epiderma - Slevomat.cz

Rebelové uvedli, že přijmou Putinův návrh umožnit kyjevským jednotkám, o kterých tvrdí, že jsou obklíčené, se stáhnout za předpokladu, že vládní síly složí zbraně. Kyjev řekl, že se pouze potvrzuje to, že vojáci plní přání Moskvy.

Rusko musí čelit dalšímu pokárání ze strany francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse, který řekl pro francouzskou televizní stanici France 24, že Rusku by mohly hrozit další sankce ze strany Evropské unie.

Když jedna země pošle své vojenské jednotky do jiné země a to bez souhlasu a proti vůli ostatních zemí, jedná se o vojenskou intervenci a to je naprosto nepřípustné,“ řekl.

V Berlíně německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier řekl po rozhovoru se svým ukrajinským protějškem: „Narušení hranic, kterého jsme byli svědky včera a ještě předevčírem, nás vedou k obavám, že se situace stále více vymyká kontrole.

Ve Washingtonu mluvčí Bílého domu řekl, že stopy Ruska na Ukrajině jsou nepopiratelné. Mluvčí nadále uvedl, že seřadili řadu důkazů o tom, co přesně se děje.

Plné členství Ukrajiny v NATO s kompletní smlouvou o vojenské ochraně Spojených států je stále nepravděpodobná vyhlídka. Nicméně tím, že Kyjev oznámil, že se snaží o plné členství v NATO, vyvíjí větší tlak na západní země, aby našly způsob, jak řešit situaci na Ukrajině. NATO pořádá příští týden summit v britském Walesu.

Epiderma - Slevomat.cz

V roce 2008 NATO odmítlo zrychlené přijetí Ukrajiny a Gruzie. O pár měsíců později Rusko vpadlo do Gruzie.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen řekl, že respektuje právo Ukrajiny žádat o spojenectví.

Navzdory tomu, že to Moskva odmítá, je nyní jasné, že ruské jednotky a vybavení ilegálně překročilo hranice do východní a jihovýchodní Ukrajiny. Nejde o izolovanou akci, ale o snahu destabilizovat Ukrajinu,“ řekl Rasmussen.

V pátek v Doněcku, hlavní pevnosti separatistů, vybuchlo několik granátů na autobusové zastávce a jeden dokonce zasáhl stojící tramvaj. Rebelové citují záchranáře, že čtyři zranění byli převezeny záchranou službou do nemocnice a neznámý počet lidí byl převezen soukromými auty.

Další exploze byla zaznamenána v centru města, kde shořela tramvaj. Hustý kouř zahltil celé náměstí. Západní země se shodují, že nejsou připraveny bojovat, aby chránili Ukrajinu.

Článek Ukraine seeks to join NATO; defiant Putin compares Kiev to Nazis přeložil Zbyněk Klein.
www.reuters.com/article/2014/08/29/us-ukraine-crisis-idUSKBN0GS10C20140829

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat