Rubriky | Ameriky, Evropa

Na Ukrajinu dorazilo letadlo Kanady s vojenskou pomocí

Zveřejněno 10 srpna 2014 autorem FreePub

Pomoc zahrnuje vojenskou pomoc ukrajinským vojákům v hodnotě 4,5 milionů dolarů.

Kanadský dopravní letoun dorazil do Charkova s nesmrtícím vojenským vybavením v hodnotě 4,5 milionů dolarů (cca 93,5 milionů Kč) s cílem pomoci Ukrajině „chránit její východní hranice proti ruské agresi.

K vybavení patří „přilby, balistické brýle, ochranné vesty, sady první pomoci, stany a spací pytle,“ řekl kanadský premiér Stephen Harper ve svém čtvrtečním prohlášení.[1][2][3]

Kanada uvedla, že obdržela žádost od ukrajinské vlády. „Ukrajina o to požádala a opět jsme to dodali,“ uvedl ministr obrany Rob Nicholson Nicholson na kanadské letecké základně v Trentonu.

Let představuje první z řady letů a všechny položky budou dodány letadlem CC-130J Hercules. Kanadské vojenský personál doprovázel vybavení při jeho cestě na Ukrajinu.

Tato poskytnutá technologie „dovolí ukrajinským bezpečnostním a pohraničním orgánům lépe detekovat a sledovat pohyb nelegálního zboží a osob,“ řekl Harper.

Zpráva přichází poté, co Rusko zakázalo dovoz ovoce, zeleniny, masa, ryb a mléčných produktů z 28 zemí EU, USA, Kanady, Norska a Austrálie po dobu jednoho roku.[4]

Ruský zákaz prý bude stát kanadské zemědělce s vepřovým masem přes 500 milionů dolarů (cca 10,4 miliard Kč). Ale kanadská vláda pokračuje ve svém současném postoji v této věci. „Nenecháme se zastrašit těmito druhy praktik,“ řekl kanadský ministr průmyslu James Moore.

Ve čtvrtek generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen sliboval, že NATO bude spolupracovat s Ukrajinou při obranném plánování, stejně tak na tom, jak reformovat její ozbrojené síly a instituce.

Také oznámil, že NATO plánuje společné cvičení s Ukrajinou. Jeho komentáře byly učiněny v průběhu tiskové konference v Kyjevě.

Rasmussen také zmínil, že Rusko shromáždil 20 000 vojáků v blízkosti hranic a může plánovat pozemní invazi, zmínil, že Rusko „by nemělo používat udržení míru jako omluvu pro vytváření války.

V reakci Moskva označila tvrzení NATO jako neopodstatněná.

Zdroje
[1]: ukrajinské ministerstvo zahraničí – Prime Minister Stephen Harper issued a statement announcing non-lethal security assistance to Ukraine
[2]: Reuters – Canada gives Ukraine helmets, tents to secure eastern region
[3]: CBC news – Ukraine to get helmets, vests from Canada to help protect border
[4]: FreePub – Rusko zakázalo zemědělské produkty z EU, USA, Austrálie, Norska a Kanady

Překlad článku NATO plane arrives in Ukraine with $4.5 mn worth of military aid for Kiev troops (VIDEO)
rt.com/news/179136-nato-plane-arrives-ukraine/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Barry 12.8.2014 at 14.23

    Si dělá kanaďan srandu: kanada senenechá zaskočit těmito druhy praktik…přitom s tím sama začala!!! Pokud budou Rusové přesměrovávat jaderné střely, prosím také jednu na Ottawu,ať se kluci ohřejí

  • one 10.8.2014 at 19.53

    Jasan, lepsie detekovat. Majutam infravidenie, lebo su poondiati z tych cecencov, keri im tam skacu na krk. Ked budu mat infravidenie a infrazameriavace, tak to dost znacne stazi rebelom situacie a umozni ukrom lepsi lov na civilistov. Ved co je krajsim zazitkom pre nacka ako moct z 1000m odstrelit dievcatko, ze ano. Hovada…

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat