USA a Británie vytvoří tým pro letecké údery v Iráku

Zveřejněno 16 června 2014 autorem FreePub

Britští důstojníci jsou již na cestě „připravit se na případné letecké údery,“ uvádí The Sunday Times.

A to více než deset let poté, co Spojené státy a Velká Británie provedly invazi do Iráku v roce 2003, vojenští spojenci vytvořili společný „protiteroristický“ tým, který tam pošlou.

Představitelé SAS [Special Air Service] byli minulý týden na cestě do Iráku, aby připravili půdu pro případné letecké údery. Zdroj z ministerstva obrany potvrdil, že vojenský personál byl součástí společného protiteroristického týmu USA a Velké Británie na rozkaz amerického ministra obrany Williama Hague a amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Tým obsahuje agenty MI6 a také vysoce postavené představitele speciálních sil,“ uvedly The Sunday Times.[1]

Mise může být výsledkem „možnosti“ zvažované prezidentem Barackem Obamou, který oznámil v dřívějším prohlášení. Letecké údery a využití bezpilotních letounů bylo mezi řadou možných vojenských možností, a noviny potvrdily, že SAS „bude mít za úkol identifikovat možné cíle dříve, než se Obama rozhodne, zda ke využije americkou leteckou sílu.

Epiderma - Slevomat.cz

Podle vojenských odborníků mohou tyto týmy speciálních sil navádět rakety na objekty pomocí speciálních laserů, zvýší tak přesnost leteckých úderů. Mohou také stanovit míru destrukce během určitých vojenských operací.

Vzhledem k současné krizi v Iráku se mohou Spojené státy ocitnout v situaci, kdy budou jednat na jedné straně s Íránem, aby se zabránilo dalším vojenským vítězstvím „příliš extrémní“ džihádistické skupiny. Íránský prezident Hassan Rouhani prohlásil, že Teherán může zvážit spolupráci s Washingtonem s cílem bojovat proti extremistické hrozbě.[2]

I když jsou zvažována možná opatření proti sunnitským militantním skupinům v Iráku, tak džihádisté ​​pokračují ve své kampani převzít kontrolu nad Bagdádem. Ve svém útoku v celé střední a severní oblasti země, ISIS/ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) převzal kontrolu nad Mosulem a Tikrítem a probojovávali se směrem k hlavnímu městu Iráku.

Washington a Londýn vědomi si veřejného mínění na předchozí invazi v Iráku dosud nevyloučili možnost vyslání vojsk zpět do země, ale bez možnosti nové dlouhodobé vojenské kampaně. Jsou zvažovány i jiné druhy pomoci irácké armádě a policii.

USA již poslaly do Bagdádu těžkou munici, zatímco Britové nabídli své protiteroristické experty a pomoc s humanitární reakcí na tuto krizi.

Zdroje
[1]: The Sunday Times – Brutal march of the beheaders
[2]: RT.com – Strange bedfellows: Iran, US to cooperate against Sunni jihadists in Iraq?

Foto: Americká stíhačka F/A-18

Překlad článku US, UK create joint team to prepare for air strikes in Iraq – report
rt.com/news/166068-us-uk-iraq-joint-force/

Epiderma - Slevomat.cz

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Anonym 16.6.2014 at 9.04

    Pokud tam byli SAS, tak už je to docelá vážné :D