USA a Británie vytvoří tým pro letecké údery v Iráku

Zveřejněno 16 června 2014 autorem FreePub

Britští důstojníci jsou již na cestě „připravit se na případné letecké údery,“ uvádí The Sunday Times.

A to více než deset let poté, co Spojené státy a Velká Británie provedly invazi do Iráku v roce 2003, vojenští spojenci vytvořili společný „protiteroristický“ tým, který tam pošlou.

Představitelé SAS [Special Air Service] byli minulý týden na cestě do Iráku, aby připravili půdu pro případné letecké údery. Zdroj z ministerstva obrany potvrdil, že vojenský personál byl součástí společného protiteroristického týmu USA a Velké Británie na rozkaz amerického ministra obrany Williama Hague a amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Tým obsahuje agenty MI6 a také vysoce postavené představitele speciálních sil,“ uvedly The Sunday Times.[1]

Mise může být výsledkem „možnosti“ zvažované prezidentem Barackem Obamou, který oznámil v dřívějším prohlášení. Letecké údery a využití bezpilotních letounů bylo mezi řadou možných vojenských možností, a noviny potvrdily, že SAS „bude mít za úkol identifikovat možné cíle dříve, než se Obama rozhodne, zda ke využije americkou leteckou sílu.

Podle vojenských odborníků mohou tyto týmy speciálních sil navádět rakety na objekty pomocí speciálních laserů, zvýší tak přesnost leteckých úderů. Mohou také stanovit míru destrukce během určitých vojenských operací.

Vzhledem k současné krizi v Iráku se mohou Spojené státy ocitnout v situaci, kdy budou jednat na jedné straně s Íránem, aby se zabránilo dalším vojenským vítězstvím „příliš extrémní“ džihádistické skupiny. Íránský prezident Hassan Rouhani prohlásil, že Teherán může zvážit spolupráci s Washingtonem s cílem bojovat proti extremistické hrozbě.[2]

I když jsou zvažována možná opatření proti sunnitským militantním skupinům v Iráku, tak džihádisté ​​pokračují ve své kampani převzít kontrolu nad Bagdádem. Ve svém útoku v celé střední a severní oblasti země, ISIS/ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) převzal kontrolu nad Mosulem a Tikrítem a probojovávali se směrem k hlavnímu městu Iráku.

Washington a Londýn vědomi si veřejného mínění na předchozí invazi v Iráku dosud nevyloučili možnost vyslání vojsk zpět do země, ale bez možnosti nové dlouhodobé vojenské kampaně. Jsou zvažovány i jiné druhy pomoci irácké armádě a policii.

USA již poslaly do Bagdádu těžkou munici, zatímco Britové nabídli své protiteroristické experty a pomoc s humanitární reakcí na tuto krizi.

Zdroje
[1]: The Sunday Times – Brutal march of the beheaders
[2]: RT.com – Strange bedfellows: Iran, US to cooperate against Sunni jihadists in Iraq?

Foto: Americká stíhačka F/A-18

Překlad článku US, UK create joint team to prepare for air strikes in Iraq – report
rt.com/news/166068-us-uk-iraq-joint-force/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Anonym 16.6.2014 at 9.04

    Pokud tam byli SAS, tak už je to docelá vážné :D

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat