Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | , ,

USA cvičí rebely v Kataru pro útoky v Sýrii

Zveřejněno 29 května 2014 autorem FreePub

Podle zprávy mají tito rebelové útočit na syrské vládní vojáky a zabíjet raněné.

Na tajné základně v Kataru americká armáda cvičí rebely, aby útočili na syrské vládní jednotky a vozidla a „aby ukončovali život vojáků, kteří jsou po útoku ještě naživu,“ ukázaly rozhovory z první ruky v dokumentu televizního pořadu Frontline.

Dokument vysílaný na stanici PBS nabízí vzácný pohled na to, jak Washington podporoval ozbrojené povstání proti syrskému prezidentovi Bašárovi al-Assadovi.[1]

Rozhovory novináře Muhammada Aliho se syrskými povstalci, kteří se prezentovali jako členové „umírněné frakce,“ kteří popsali tajnou schůzku s „americkými posluhovači“ v Turecku, dostali zbraně a střelivo a následně odcestovali do Kataru pro výcvik.

Řekl, že katarská základna by měla být na hranici se Saúdskou Arábií, rebelové údajně dostali tři týdny výcviku v používání sofistikovaných zbraní a bojové techniky, a také dostali nové uniformy a boty.

Vyškolili nás k útokům na nepřátelská vozidla a jak odříznout cestu,“ uvedl Alimu bojovník identifikovaný jen jako „Hussein.“

Také nás učili, jak získávat informace nebo zbraně a munici a jak dodělat vojáky, kteří byli po útocích zranění,“ řekl rebel s maskou.

Ali – 21 let starý militant – neměl žádný předchozí vojenský výcvik, stejně jako mnoho jeho spolubojovníků. Zpočátku byli Hussein a zhruba 80 až 90 dalších rebelů posláni do Ankary na výcvik na žádost „amerických kontaktů,“ řekl Husseinův velitel novináři.

Po dnech výslechů „týkajících se jejich politického smýšlení a bojové historie jejich jednotky“ nějací lidé, o kterých si velitel myslel, že jsou od CIA, řekli rebelům, že budou posláni do výcvikového tábora v Kataru -monarchie v Perském zálivu, která hostí několik amerických vojenských základen.

Jaký bude mít výcvik vliv na občanskou válku v Sýrii teprve uvidíme. Rebelové řekl Alimu, že je potřeba protiletadlových raket pro boj proti Assadovým vzdušným silám.

Když jsem viděl, že chyběl výcvik s protiletadlovými raketami, moje morálka byla zničena,“ řekl jeden z rebelů Alimu.

Tento měsíc bylo také oznámeno, že USA dodávají tzv. umírněným opozičním silám protitankové zbraně v „pilotní programu,“ jehož cílem je posílení bojovníků proti Assadovi. Američtí úředníci uvedli, že iniciativa bude sloužit jako test, zda by USA mohly dodávat opozičním rebelům dělostřelecké zbraně, aniž by „padly do špatných rukou,“ konkrétně do rukou islamistických sil, jako je na al-Kájdu napojená fronta Al-Nusra a další skupiny.

Sýrie spadla do občanské války v roce 2011, kdy se pokojné povstání proti Assadovi zvrhlo v násilí. V důsledku konfliktu nejméně 150 000 lidí zemřelo a další miliony byly přestěhovány nebo odešly do exilu. Mezinárodní společenství v loňském roce učinilo významný pokrok, když se Spojené státy a Rusko dohodly, že by Sýrie měla zničit své chemické zbraně po chemickém útoku v Damašku 21. srpna 2013.

Zdroje
[1]: Frontline – Syrian Rebels Describe U.S.-Backed Training in Qatar

Screenshot z dokumentu programu Frontline.

US trains Syrian rebels in Qatar to ‘ambush‘ soldiers and ‚finish off‘ the wounded – report
rt.com/news/161820-us-trains-syrian-rebels/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat