Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | , ,

USA zvažují použití bezpilotních letounů proti Sýrii

Zveřejněno 22 února 2014 autorem FreePub

Spojené státy americké přehodnocují své plány ohledně Sýrie.

Představitelé Kongresu říkají, že myšlenka využití bezpilotních letounů (dronů) proti cílům v Sýrii získává ve Washingtonu popularitu.

Washington tyto plány nazývá omezenými údery a přichází poté, co Obamova administrativa selhala při vnucování útočné raketové kampaně proti Sýrii americké veřejnosti, která je válkami unavená.

Americký prezident se snažil o vojenské údery proti Sýrii loni v létě po zprávách o útoku chemických zbraní, ze kterého Washington obvinil syrskou vládu.

Americký Kongres také odmítl dát zelenou Obamě vojenské intervenci v Sýrii a Obama pozastavil své plánované vojenské úder proti této arabské zemi poté, co Rusko pomohlo zprostředkovat dohodu, podle které se s Damaškem dohodlo na zničení jeho arzenálu chemických zbraní.

Nyní se Obama obává dalšího selhání zahraniční politiky a není ochoten riskovat další porážku.

Ale jeho vysoce postavení důstojníci zpravodajské služby přispěchali na pomoc a nadhodili otázku plánů militantních skupin provádět teroristické útoky na americké půdě, aby přesvědčili americké zákonodárce, že údery dronů v Sýrii by mohly pomoci zabránit těmto útokům na Spojené státy.

Vidíme nyní vzdělávací komplexy v Sýrii, které vycvičují lidi, aby až se vrátí do své země, prováděli další teroristické činy. Takže je to obrovská starost pro nás všechny,“ řekl minulý měsíc ředitel Národní zpravodajské služby James Clapper před senátním výborem.

Ředitel CIA John Brennan také varoval americké zákonodárce, před těmito potenciálními útoky na USA, řekl:“S rostoucí rozmanitostí hrozeb a s růstem teroristických elementů v místech, jako jsou Sýrie a Jemen, máme celou řadu front, kterým musíme zároveň čelit.

Vzhledem k tomu, v Sýrii oficiálně není válečná zóna, musely by být případné údery dronů tajně řízeny CIA.

Během projevu na Národní univerzitě obrany v loňském roce Obama také řekl, že Washington si vyhrazuje právo používat bezpilotní letouny všude tam, kde místní vláda nemůže, nebo nechce, konfrontovat hrozbu vůči USA.

V úterý Wall Street Journal oznámil, že Washington nyní zvažuje „vojenské, diplomatické a zpravodajské možnosti,“ které byly opuštěny ve prospěch jednání v Ženevě mezi zástupci syrské vlády a opozicí podporovanou ze zahraničí. Druhé kolo mírových rozhovorů bylo minulý týden přerušeno bez jakýchkoli výsledků.

Nicméně další zprávy uvedly, že Washington plánoval zesílit tlak na vládu syrského prezidenta Bašára al-Assada ještě před zahájením mírových jednání v Ženevě.

Po prvním kole jednání, které skončilo 1. února, povstalci bojující proti syrské vládě řekli, že USA zvýšily přímé financování jejich velitelů v Jordánsku, aby bylo možné rozjet tlak na Assadovu vládiu.

 

Překlad článku US eyeing drone strikes in Syria
www.presstv.ir/detail/2014/02/21/351659/us-eyeing-drone-strikes-in-syria/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Jenda 23.2.2014 at 1.00

    Tak to je drsný…

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat