Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Členové Kongresu se nechávají legálně „uplácet“ lobbisty

Zveřejněno 24 ledna 2014 autorem FreePub

I přes řadu zákonů zakazujících přijímání darů od lobbistů si kongresmani užívají jimi placené dovolené.

Kongresmani využívají mezer v zákonech a létají si po světě za výdaje lobbistů.

Členové Kongresu měli výlety do kalifornského Napa Wine Valley, lyžování v Coloradu a další výlety po celých Spojených státech a Puerto Rico – vše zaplatili společnosti a firemní zástupci, kteří si chtějí osedlat a ovlivňovat politiky.

Zákon podepsaný v roce 2007 má za cíl omezit takové zneužívání poté, co byli zákonodárci zatčeni při placených golfových výletech do Evropy, ale některé intriky umožňují politikům užívat si víkendy mimo Washington.

New York Times ukázaly, že „politický akční výbor“ (PAC) a politické kampaně řízené politiky vybírají peníze od bohatých dárců a firemních manažerů a pak je používají na financování stravování a ubytování za luxusní místa.

Demokrate i republikáni se také setkávali s manažery řady podniků v pěti hvězdičkových hotelech v Las Vegas.

Stalo se to normou,“ řekl Vic Fazio, bývalý demokratický kongresman, pro New York Times.

Zhruba 50 až 100 lobbistů doprovázelo zákonodárce na výlety, darovali jim od 1000 do 5000 dolarů v rámci PAC. Taková činnost je naprosto legální, jde však o sporné téma, o kterém zákonodárci neradi mluví.

Reportéři z Timesů následovali senátorku Kelly Ayotte na jejím nedávném lyžařském váletě do Park City v Utahu, kde se připojila k desítkám lobbistů a manažerů.

Ayotte je kandidátka Tea Party a často vystupovala proti insiderům ve Washingtonu, kteří tráví svůj čas korporátními zájmy. Přesto odstartovala nový rok s v domě multimilionáře Gordona Smithe, bývalého senátora Oregonu, který je nyní generálním ředitelem National Association of Broadcasters.

National Association of Broadcasters má v současné době řadu otázek k diskuzi v Senátu a pouhé tři týdny před výletem do Utahu Ayotte veřejně argumentovala proti akci televizního vysílacího spektra s tím, že by to ublížilo televiznímu vysílání.

Ayotte, stejně jako ostatní kongresmani, nepopírá zapojení do takových akcí, ale je ochotna o nich diskutovat s tiskem. Steve Duprey, finanční předseda její kampaně, řekl pro noviny New Hampshire Union Leader, že bylo ze strany sdělovacích prostředků „zjevně nespravedlivé,“ že podávaly zprávy o této akci Ayottové.

 

Částečný překlad článku Congress members exploiting legal loophole for luxury travel on lobbyists’ dime – report
rt.com/usa/congress-loopholes-trips-gifts-bribes-925/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat