Rubriky | Svět

Tags | ,

USA platí ročně na úrocích 163 miliard dolarů firmám v zahraničí

Zveřejněno 15 března 2014 autorem FreePub

Spojené státy by se daly nazvat národem dlužníků.

Daňoví poplatníci ve Spojených státech platí velké sumy za úrokové platby čtyřem největším technologickým firmám (celkem 163 miliard amerických dolarů) skrze vládní dluhy společnostem, které sídlí v bezpečí daňových rájů.

Apple, Cisco Systems, Google a Microsoft legálně vlastní americké státní dluhopisy vydávané státem v hodnotě 124 miliard dolarů a 39 miliard dolarů dluhů amerických vládních agentur na účtech v zahraničí, což jim umožňuje vyhnout se 35 procentní (maximální) daňové sazbě ve Spojených státech, uvádí zprávy Securities & Exchange Commission.

Dohromady by tyto společnosti byly čtrnáctým největším držitelem amerických státních dluhopisů těsně za zeměmi, jako je Norsko, Singapur a Indie.

Pokud americká nadnárodní firma vloží se peníze ze zámoří do americké banky a použije peníze k nákupu amerických státních dluhopisů a akcií, tyto věci by pak měly být repatriovány a podléhat americkým daním,řekl pro Bureau of Investigative Journalism senátor Carl Levin, předseda stálého senátního podvýboru pro vyšetřování.

Dohromady tyto čtyři společnosti vlastní 255 miliard dolarů v „hotovosti, peněžních ekvivalentech a obchodovatelných cenných papírech…a ve svých zahraničních dceřiných společnostech,“ uvedl Bureau of Investigative Journalism.

Pokud by tato částka byla ve Spojených státech, přinesla by státu 89 miliard amerických dolarů, neboli 17% předpokládaného rozpočtu na letošní rok, který se odhaduje na 512 miliard dolarů.

Lze říci, že společnosti drží celkem 333 miliard dolarů na domácích i zahraničních účtech, jde tak o nejlukrativnější firmy mimo finanční sektor. Společnosti také drží 93,3 miliard dolarů firemních, obecních i státních dluhů.

Je to absurdní situace,“ řekl profesor práva Reuven Avi-Yonah na University of Michigan. „Výsledkem je, že američtí daňoví poplatníci platí úroky z těchto peněz místo toho, aby ty daně obdržela vláda. Dostat tyto peníze do státu a zdanit je 35 procenty by výrazně pomohlo snížit roční deficit americké vlády.“

Cisco Systems, která drží 40,4 miliard dolarů v hotovosti v zahraničních dceřiných společnostech a má 27,8 miliard dolarů ve státních dluhopisech, byla jedinou firmou, která reagovala na výzvu Bureau of Investigative Journalism týkající se držení dluhu v zahraničí.

Cisco platí všechny poplatky, které musí. Peníze držené v dceřiných společnostech mimo USA jsou generovány mezinárodními operacemi společnosti Cisco. Cisco má přibližně 50% svých zaměstnanců mimo USA a prodeje společnosti jsou přibližně z 50% mimo USA,“ uvedlo Cisco.

Částečný překlad článku Debtor nation: Americans pay interest on $163 billion held by top tech firms overseas
rt.com/usa/google-microsoft-debt-offshore-710/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • bigi25 16.3.2014 at 13.12

    Konec konců dobře jim tak! Odjakživa tvrdí, že bohaté a úspěšné firmy a jednotlivci jsou přínosem pro celou společnost a že úspěch, píle, pracovitost a šikovnost (a bohatství) by neměly být „trestány“ vysokým zdaněním – tak tady to mají. Šikovní, pilní a úspěšní hoši z technologických firem přivedou američany na buben. A dokud si to prostí amíci neuvědomí a dál budou snít svou americkou noční můru, tak budou mít takovou vládu, jakou si zaslouží :-)

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat