USA poslaly do Evropy bombardéry schopné nést atomové zbraně

Zveřejněno 10 června 2014 autorem FreePub

USA vyslaly dva jaderné bombardéry B-2 Spirit do Evropy.

V neděli odletěly dva letouny do oblasti USEUCOM, aby cvičily a integrovaly se s americkými a spojeneckými vojenskými silami v regionu během krátkodobého nasazení.

B-2 Spirit je víceúčelový bombardér s technologií stealth, který může nést jaderné zbraně a je schopen proniknout obrannými systémy s cílem ohrozit silně bráněné cíle.

Toto nasazení strategických bombardérů poskytuje neocenitelnou příležitost posílit a zlepšit interoperabilitu s našimi spojenci a partnery,“ řekl admirál Cecil Haney, velitel US Strategic Command.

USEUCOM je jedním z devíti sjednocených velitelství americké armády, která pokrývají 54 milionů km2 a 51 zemí, včetně Evropy, Ruska, Islandu, Grónska a Izraele.

Cvičení a integrace strategických sil demonstruje naším národním lídrům a našim spojencům, že máme správnou kombinaci letadel a odborných znalosti pro reakci na celou řadu potenciálních hrozeb a situací,“ dodal Haney.

Podle lednové zprávy od James Martin Center for Nonproliferation Studies (CNS) plánují USA utratit více než 1 bilion dolarů (cca 20,26 bilionů Kč) za jaderný arzenál v průběhu příštích 30 let.[1]

CNS dodává, že po roce 2020 Washington také plánuje vyčlenit až 3 procenta svého ročního vojenského rozpočtu na jaderný arzenál.

Financování je srovnatelné s úrovní výdajů použitých pro modernizaci amerického jaderného arzenálu za vlády Ronalda Reagana v 80. letech během závodů ve zbrojení s bývalým Sovětským svazem.

V prosinci 2013 Rozpočtová kancelář Kongresu předpověděla, že USA utratí 355 miliard dolarů (cca 6,8 bilionů Kč) během následujícího desetiletí za nukleární zbraně.

USA mají největší zásobu aktivních jaderných hlavic na světě a jsou jedinou zemí, která použila jaderné zbraně proti jinému národu.

Na základě nedávných čísel Federace amerických vědců (FAS) mají USA v současné době zásobu 4650 jaderných hlavic, z nichž je 2130 v provozu. Kromě toho má Washington ještě 2700 vyřazených jaderných hlavic, které musí demontovat.

Zdroje
[1]: Trillion Dollar Nuclear Triad: US Strategic Modernization over the Next Thirty Years

Foto: Americký strategický bombardér B-2 Spirit.

Překlad článku US dispatches nuclear-capable bombers to Europe
www.presstv.ir/detail/2014/06/09/366242/us-sends-stealth-nbombers-to-europe/

Komentáře
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat