Rubriky | Ameriky

Tags | ,

USA chtějí zabránit špehování vlastní špionáže

Zveřejněno 30 ledna 2014 autorem FreePub

Americká vláda zintenzivňuje plány pro ochránění vlastní špionáže před špionáží jiných.

Vláda USA údajně hledá cesty, jak zabránit komukoliv špehovat vlastní špehovací programy, které shromažďují telefonní záznamy o amerických občanech.

Vláda v tichosti financuje výzkum, aby se zabránilo zaměstnancům telefonních společností a dalším ve zjištění, koho USA špehují, uvedla agentura Associated Press.

Výzkum se provádí v době, kdy Obamova administrativa zvažuje přesun nashromážděných záznamů NSA a jejich skladování s telefonními společnostmi, nebo jinde.

Kancelář ředitele Národní zpravodajské služby (DNI) zaplatila nejméně pět výzkumných týmů napříč USA, aby vyvinuly systém pro složité a šifrované vyhledávání elektronických záznamů, které jsou drženy mimo vlastnictví vlády. Díky projektu by vláda nepokračovala ve skladování amerických telefonních záznamů, ale stále by byla schopna je najít v případě potřeby.

Podle rozhovorů, které získala agentura AP, s výzkumníky zapojenými do těchto projektů, vedením podniků a vládními úředníky by byl vládní data mining chráněn tajným kódováním, které by skrylo identifikační údaje před nepovolanými lidmi i majiteli dotčených databází.

V pondělí se americké ministerstvo spravedlnosti a přední internetové společnosti dohodly na kompromisu s vládou, který umožní firmám jako Google a Microsoft odhalit veřejnosti, jak často mají nařízeno odevzdat osobní informace svých zákazníků kvůli vnitrostátním vyšetřováním.

Interní dokumenty popisují projekt Security and Privacy Assurance Research, ale neuvádějí NSA. V případě, že by byl projekt úspěšný, tak by v podstatě umožnil provádět bezpečná vyhledávání bez ukládání telefonních záznamů.

Mluvčí kanceláře ředitele DNI Michael Birmingham řekl, že „je zde zájem celé špionážní komunity,“ ale varoval, že může nějaký ten čas trvat, než bude tato technologie použita.

Birmingham potvrdil, že výzkum je zaměřen na použití „v situacích s velkým počtem citlivých dat držených jednou stranou, aby bylo zachováno soukromí.“

Steven Bellovin, počítačový expert z Columbia University, řekl, že takový projekt by mohl být nasazen během příštího roku nebo dvou.

 

Částečný překlad článku US stepping up plans to prevent spying on its spies
rt.com/news/us-spies-government-secret-298/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat