Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | ,

USA vysílají vojáky do severního Iráku

Zveřejněno 04 července 2014 autorem FreePub

USA posílají do Iráku speciální jednotky, tzv. Zelené barety.

Spojené státy vyslaly skupinu vojáků US Army Special Forces, kteří jsou známí jako Zelené barety, do severního Iráku s cílem zřídit operační středisko.

Americký ministr obrany Chuck Hagel ve čtvrtek uvedl, že skupina amerických speciálních sil otevřela společné operační středisko – Joint Operation Center (JOC) – v Erbilu v polo-autonomní regionální vládě Kurdistánu.

Šéf Pentagonu to poznamenal během brífingu Pentagonu s armádním generálem Martinem Dempseym, předsedou sboru náčelníků štábů, uvedl ve čtvrtek web Military.com.[1] Kromě mise v Erbilu je zde také již fungující JOC v Bagdádu.

Podle Hagela je z 300 „vojenských poradců,“ jejichž nasazení v Iráku bylo nařízeno americkým prezidentem Barackem Obamou, 200 na místě. Nicméně šéf Pentagonu dodal: „Nebudou provádět bojové mise.

Mezitím je téměř 550 dalších vojáků v iráckém hlavním městě pro ochranu amerického velvyslanectví a amerických zařízení na letišti v Bagdádu.

Během posledních týdnů bojovníci Takfiri z tzv. Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL)- radikální odnože al-Kájdy, který má podporu stoupenců bývalého baasistického režimu v Iráku – převzali kontrolu nad některými částmi Iráku. Irácká armáda a kmenoví bojovníci tlačí teroristy zpět.

Poznámka překladatele: ISIL nedávno vyhlásil Islámský stát (IS), my však, aby nedošlo k mýlce, používat zkratku ISIL.

Nicméně Spojené státy používají tuto situaci jako záminku ke zvýšení své vojenské přítomnosti v Iráku a v regionu a s cílem vyvíjet tlak na iráckého premiéra Nouri al-Malikiho směrem od toho, co Washington nazývá „inkluzivní vláda.

Mezitím se od pozorovatelů, a dokonce i od některých amerických představitelů, včetně senátora Randa Paul, objevily zprávy, že terorističtí ozbrojenci v Iráku a Sýrii byli financováni, vycvičeni a vyzbrojeni Washingtonem.

V telefonickém rozhovoru pro PressTV Wayne Madsen, americký investigativní novinář, řekl, že ředitel CIA John Brennan, který je „známý saúdofil,“ byl nápomocný ve výcviku a vyzbrojování těchto bojovníků v Iráku a Sýrii.[2]

Zdroje
[1]: Military.com – US Sends Green Berets to Northern Iraq
[2]: PressTV – Saudiphile CIA director behind ISIL rise: Analyst

Foto: Zelené barety při vojenském výcviku.

Překlad článku US sends its Green Berets to northern Iraq
www.presstv.ir/detail/2014/07/04/369854/us-sends-green-berets-to-northern-iraq/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat