USA provedly tento „preventivní“ krok pro případ možné evakuace amerického velvyslanectví v Libyi.
Informaci údajně uvedl amerických představitel. Bezpečnostní obavy také vedly USA k tomu, že vyzvaly Američany v Libyi, aby „okamžitě odešli.“
K napětí přispěl i úterní útok střelců na domov nového libyjského premiéra Ahmeda Maiteeqa. Jemu a jeho rodině se podle agentury AFP podařilo utéct.
Premiérův pobočník uvedl, že „útok byl proveden raketami a ručními palnými zbraněmi na premiérův dům“ v Tripolisu v 03:00 (01:00 GMT). Premiérovy stráže na útočníky opětovaly palbu, dva z nich zranili a zatkli.
V reakci na zvýšení napětí v Libyi americká vojenská loď USS Bataan s několika vrtulníky na palubě má být v národních pobřežních vodách „během několika dnů,“ uvedl podle agentury AFP anonymní představitel amerického ministerstva obrany.
Americké ministerstvo zahraničí v úterý také vyzvalo americké občany v Libyi, aby „okamžitě odjeli.„[1]
- Dvojí metr USA vůči Sýrii je neuvěřitelný
- Tajnou americkou základnu v Libyi údajně obsadili džihádisté
„Vzhledem k bezpečnostním obavám ministerstvo zahraničních věcí omezilo počet personálu na ambasádě Tripolisu a je schopno nabídnout pouze velmi omezené záchranné služby americkým občanům v Libyi,“ píše se v cestovním varování.
USA mají také k dispozici 250 mariňáků, sedm bojových letounů V-22 Osprey a tři letadla pro tankování za letu na vojenské základně Sigonelle v Itálii, informovala agentura AFP.
Ministerstvo zahraničních věcí minulý týden prohlásilo, že jeho velvyslanectví v Tripolisu bylo v provozu jako obvykle i přes útoky zahájené v disidentským generálem – Khalifem Haftem – proti libyjskému parlamentu a islamistickým frakcím.
Mezitím Mohamed Zahawi, šéf libyjské militantní skupiny Ansar Al-Sharia v Benghází, varoval před zásahem USA do probíhajícího konfliktu.
„Připomínáme Americe její porážky v Afghánistánu, Iráku a Somálsku, protože by v Libyi čelila něčemu ještě horšímu,“ řekl v úterním prohlášení. „Byla to Amerika, kdo donutil Hafta obrátit svou zemi do války a krveprolití.“
Ministerstvo popřelo jakoukoli roli v nedávných útocích Hafta i přes obvinění, že Spojené státy tohoto generála podporují. Haft strávil desítky let v USA před návratem do Libye v roce 2011, kdy se připojil k rebelům bojujících proti režimu tehdejšího prezidenta Muammara Kaddáfího.
Po vypuzení Kaddáfího v roce 2011 se milice rozšířily po destabilizované Libyi, využily a vyplnily mezery v bezpečnosti, zatímco národ bojoval se slabými vojenskými a policejními silami.
Libyjský parlament zůstává rozdělený rivalitou, od roku 2011 provedl jen minimum z ekonomických reforem. Země je nyní pod vládou třetího premiéra a nová ústava ještě není připravena.
Maiteeq, který se opírá o islamisty v parlamentu, byl v tomto měsíci vybrán při chaotickém hlasování valného národního kongresu jako letos již třetí premiér. Nahradil Abdullaha Al-Thaniho, který rezignoval v dubnu poté, co prohlásil, že on i jeho rodina byli terčem útoků.
Zdroje
[1] Americké ministerstvo zahraničí – Libya Travel Warning
Překlad článku US sends assault ship with 1,000 Marines near Libya, asks Americans to ‚depart immediately‘
rt.com/news/161832-marines-warship-libya-coast/