Rubriky | Afrika, Ameriky

Tags | ,

USA vyslaly k Libyi útočnou loď a 1000 vojáků

Zveřejněno 28 května 2014 autorem FreePub

USA provedly tento „preventivní“ krok pro případ možné evakuace amerického velvyslanectví v Libyi.

Informaci údajně uvedl amerických představitel. Bezpečnostní obavy také vedly USA k tomu, že vyzvaly Američany v Libyi, aby „okamžitě odešli.

K napětí přispěl i úterní útok střelců na domov nového libyjského premiéra Ahmeda Maiteeqa. Jemu a jeho rodině se podle agentury AFP podařilo utéct.

Premiérův pobočník uvedl, že „útok byl proveden raketami a ručními palnými zbraněmi na premiérův dům“ v Tripolisu v 03:00 (01:00 GMT). Premiérovy stráže na útočníky opětovaly palbu, dva z nich zranili a zatkli.

V reakci na zvýšení napětí v Libyi americká vojenská loď USS Bataan s několika vrtulníky na palubě má být v národních pobřežních vodách „během několika dnů,“ uvedl podle agentury AFP anonymní představitel amerického ministerstva obrany.

Americké ministerstvo zahraničí v úterý také vyzvalo americké občany v Libyi, aby „okamžitě odjeli.[1]

Vzhledem k bezpečnostním obavám ministerstvo zahraničních věcí omezilo počet personálu na ambasádě Tripolisu a je schopno nabídnout pouze velmi omezené záchranné služby americkým občanům v Libyi,“ píše se v cestovním varování.

USA mají také k dispozici 250 mariňáků, sedm bojových letounů V-22 Osprey a tři letadla pro tankování za letu na vojenské základně Sigonelle v Itálii, informovala agentura AFP.

Ministerstvo zahraničních věcí minulý týden prohlásilo, že jeho velvyslanectví v Tripolisu bylo v provozu jako obvykle i přes útoky zahájené v disidentským generálem – Khalifem Haftem – proti libyjskému parlamentu a islamistickým frakcím.

Mezitím Mohamed Zahawi, šéf libyjské militantní skupiny Ansar Al-Sharia v Benghází, varoval před zásahem USA do probíhajícího konfliktu.

Připomínáme Americe její porážky v Afghánistánu, Iráku a Somálsku, protože by v Libyi čelila něčemu ještě horšímu,“ řekl v úterním prohlášení. „Byla to Amerika, kdo donutil Hafta obrátit svou zemi do války a krveprolití.

Ministerstvo popřelo jakoukoli roli v nedávných útocích Hafta i přes obvinění, že Spojené státy tohoto generála podporují. Haft strávil desítky let v USA před návratem do Libye v roce 2011, kdy se připojil k rebelům bojujících proti režimu tehdejšího prezidenta Muammara Kaddáfího.

Po vypuzení Kaddáfího v roce 2011 se milice rozšířily po destabilizované Libyi, využily a vyplnily mezery v bezpečnosti, zatímco národ bojoval se slabými vojenskými a policejními silami.

Libyjský parlament zůstává rozdělený rivalitou, od roku 2011 provedl jen minimum z ekonomických reforem. Země je nyní pod vládou třetího premiéra a nová ústava ještě není připravena.

Maiteeq, který se opírá o islamisty v parlamentu, byl v tomto měsíci vybrán při chaotickém hlasování valného národního kongresu jako letos již třetí premiér. Nahradil Abdullaha Al-Thaniho, který rezignoval v dubnu poté, co prohlásil, že on i jeho rodina byli terčem útoků.

Zdroje
[1] Americké ministerstvo zahraničí – Libya Travel Warning

Překlad článku US sends assault ship with 1,000 Marines near Libya, asks Americans to ‚depart immediately‘
rt.com/news/161832-marines-warship-libya-coast/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat