V Británii mohlo být loni až 13 tisíc otroků

Zveřejněno 01 prosince 2014 autorem FreePub

Zdá se, že listopad byl v Británii ve znamení boje proti otrokářství.

Britský úřad Home Office uveřejnil analýzu, která se snažila zjistit počet obětí obchodování s lidmi – „otroků“ – za rok 2013. V analýze Modern Slavery: an application of multiple systems estimation dochází úřad k dohadu počtu otroků zhruba mezi 10 000 a 13 000 jedinci. Tato čísla se skládají jednak z osob, které jsou prokazatelně potenicálními oběťmi (celkem 2 744 lidí – data od National Crime Agency), a osob dopočítaných pomocí metody „multiple systems estimation“ – takových osob je tedy zhruba 7 až 10 tisíc.[1]

Pozn. autora: Home Office (česky zhruba ministerstvo vnitra) je úřad zodpovědný za přistěhovalectví, bezpečnost, právo a pořádek, tím pádem také za policii, víza a tajnou službu MI5 a boj proti terorismu a drogám. Více o tomto úřadu zde.

Výše uvedených potvrzených potenciálních 2 744 obětí zahrnuje také 602 dětí.[2] Agentura National Crime Agency (Národní úřad pro kriminalitu) uvádí několik hlavních zjištění, z nich vybíráme tři:

 • Rumunsko je nejčastější zemí původu potenciálních obětí obchodování s lidmi v Británii třetí rok po sobě, více než polovina z nich je zneužívána pro sex.
 • Polsko je nejčastější zemí původu potenciálních obětí zneužívaných pro práci. 91% potenciálních obětí z Polska zažilo tento druh zneužívání.
 • Z 55 dětí zneužívaných kvůli nárokům na podporu pochází 91% z nich ze Slovenska.

Agentura dále uvádí, že Karen Bradley, ministryně pro záležitosti moderního otroctví a organizovaného zločinu, uvedla:
Moderní otroctví je děsivý zločin, který v dnešní společnosti nemá místo. Přesto tato čísla ukazují, že se zde děje – často mimo dohled – v obchodech, na polích, na staveništích a za závěsy v domech v obyčejných ulicích.

V rozhovoru pro BBC ministryně Karen Bradley uvedla, že „[Otroctví] je do značné míry skrytý trestný čin a my ho potřebujeme odhalit.[3]

Home Office dále v listopadu vydal strategii pro boj s moderním otroctvím.[4] Strategie se zaměřuje na dalekosáhlé akce, které se očekávají od vládních úřadů, orgánů a partnerů v Británii. Strategie je založena na rámci, který byl úspěšně použit při boji s organizovaným terorismem a zločinem, má čtyři části:

 1. Stíhání a rušení osob a skupin, které jsou zodpovědné za moderní otroctví.
 2. Zabránit lidem, aby se zapojili do moderního otroctví.
 3. Posílit ochranu proti modernímu otroctví ochranou zranitelných lidí před vykořisťováním a zvyšování povědomí a odolnosti před touto trestnou činností.
 4. Omezení škod způsobených moderním otroctvím prostřednictvím lepší identifikace obětí a lepší podpory a ochrany.

V současné době prochází britským parlamentem Zákon proti modernímu otroctví (Modern Slavery Bill), prvním čtením prošel 10. června 2014 v dolní komoře parlamentu.[5]

Zákon poskytne silnější nástroje k potlačení moderního otroctví, zajistí otrokářům přísné tresty a posílí ochranu a podporu obětem,“ píše k tomuto zákonu na svých webových stránkách úřad Home Office.[6]

V listopadu letošního roku Theresa May, ředitelka úřadu Home Office, jmenovala Kevina Hylanda prvním britským nezávislým komisařem proti otroctví.[7]

Nezávislý komisař proti otroctví bude hrát klíčovou roli při řízení zlepšování prosazování práva v reakci na novodobé otroctví a ochranu obětí,“ uvedla Theresa May.

Komisař Kevin Hyland uvedl: „Viděl jsem z první ruky, jak moderní otroctví může zničit život a zbavit lidi jejich důstojnosti a lidskosti. Jsem hrdý na tuto pozici, abych pracoval v zájmu těchto statečných obětí a aby se zabránilo tomu, že se další lidé stanou oběťmi.

Zdroje
[1]: Home Office – Modern Slavery: an application of multiple systems estimation
[2]: National Crime Agency – NCA Human Trafficking Report reveals 22% rise in potential victims
[3]: BBC – Slavery levels in UK ‚higher than thought‘
[4]: Home Office – Modern slavery strategy
[5]: Britský parlament – Bill stages — Modern Slavery Bill 2014-15
[6]: Home Office – Modern Slavery Bill
[7]: Home Office – UK’s first independent anti-slavery commissioner announced

Další informace
International Business Times – UK Could Have Up to 13,000 Victims of Modern Slavery, Says Home Office
The Guardian – Up to 13,000 working as slaves in UK
Anti-Slavery International
The Global Slavery Index
iDnes – V Británii bují moderní otroctví. Nová statistika všem vyrazila dech
iDnes – Současní otrokáři se stále více zaměřují na obchod s dětmi, varuje OSN

Komentáře
 • Vložit komentář

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • […] V Británii mohlo být loni až 13 tisíc otroků […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat